Ana Sayfa Türkiye AA ve Zaman'ın haberinde 'bir terslik' var

AA ve Zaman'ın haberinde 'bir terslik' var

Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın "sabah 06:00'da çalışmaya başlanması ve Cumartesi tatilinin kaldırılması" yönünde bir düzenleme hazırlığını 'müjdelemesinin' ardından AA ve Zaman konuya 'bilimsel' yaklaşan bir habere imza attı.

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2011 Cumartesi 00:24
AA ve Zaman'ın haberinde 'bir terslik' var
Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın mesai saatlerinin 06:00'da başlatılması ve Cumartesi günlerinin de çalışma günlerine dahil edilmesi yönünde bir çalışma yapıldığını açıklaması, milyonlarca emekçi için zaten geçersiz olan Cumartesi tatilinin ve 8 saatlik mesainin, kamu emekçileri için de tamamen ortadan kaldırılacağı şeklinde yorumlandı. Yandaş Anadolu Ajansı ve Zaman Gazetesi de, Bakan'ın açıklamalarını meşrulaştırmak için "Bu işte bir terslik var" başlıklı bir haber hazırladı.

Zaman gazetesi, AA'nın yaptığı haberi "Çocuklar 07:00'da, büyükler 09:00'da - Bu işte bir terslik var" başlığıyla manşete taşıdı. Bakan'ın açıklamalarına 'bilimsel' dayanak olması için hazırlandığı belli olan AA'nın haberinde, Dicle Üniversitesi (D.Ü) Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Sır'ın 'erken kalkmanın faydaları' ile ilgili sözlerine yer verildi:

''Güneş doğduktan sonra hemen çalışmak insan psikoloji açısından iyi bir şey. Kötü bir şey değil. Sabah erken başlamak, hatta günün doğumuna gözü açık olmak ki bunu depresyonun tedavisinde fototerapi olarak kullanıyoruz, ışık tedavisi diyoruz. O nedenle gün doğumunda insanların gözlerinin açık olması ve kısa süre içerisinde çalışmaya başlaması da olumlu bir şey. Güne erken başlamak insanı daha zinde yapacaktır. Gün ışığını seyretmek duygusal yönden depresyonun tedavisinde kullandığımız bir yöntemdir. Bizde ayrıca bir gariplik vardır. İlkokul çocukları güne erken başlıyor. Ama büyük insanlar mesaiye saat 09.00-10.00'da başlıyor. Daha geç başlıyor. Aslında tam tersi olması gerekiyor. Erişkin insanların daha erken başlayıp çocuklara da uyuma zamanı tanınması gerekiyor. Biz çocukları erkenden okula gönderiyoruz. Ama erişkinlerin mesaisi daha geç başlıyor.''

zaman-22.jpg

Profesörün, Zaman'ın ve AA'nın yazmadıkları...
Enerji Bakanı Taner Yıldız, "gün ışığından daha fazla yararlanmak ve verimliliği artırmak için’ mesaiyi saat 06:00-07:00 civarında başlatmak ve cumartesi günlerini de çalışma günlerine dahil etmek için hazırlandıklarını" açıkladı. Bu ifadenin ardından akla gelen soru, mesai saatlerinin uzayıp uzamayacağı idi. Açıklamada, Cumartesi günlerinin de çalışma günlerine dahil edilecek olması ve "verimliliği arttırmak için" ifadesinin kullanılması, mesai saatlerinin uzatılacağının işareti olarak değerlendirilebilirdi ancak Bakan'ın diğer sözleri mesai saatlerinin kesin olarak uzatılacağını gösterdi: "Zenginleşmeyi ancak çalışmayla elde edebiliriz.”

Tabi Bakan'ın açıklamalarında başka tuhaflıklarda bulunuyor. Milyonlarca emekçi için zaten Cumartesi tatili diye bir şey yok. Açıklamadan anlaşılan, kamu emekçileri için de Cumartesi tatilinin tarihe karışacağının ilanı.

Mesai 06:00'da başlarsa, 14:00'da bitecek mi?
"Kalkınmak için daha fazla çalışma şart" diyen Bakan Yıldız, yapılacak düzenlemenin ek mesai getirmeyeceğini söyledi ancak 06:00'da başlayan mesainin kaçta biteceğini söylemedi. Eğer fazla mesai olmayacaksa 06:00'da başlayan bir mesainin 14:00 - 15:00 sıralarında bitmesi gerekiyor. Ayrıca, 'enerji tasarrufu için' ek mesailerin de kaldırılması gerekiyor. Tabi bunlar Yıldız'ın açıklamalarında yok.

Emekçiler zaten gün ağırmadan uyanıyor
Bakan Yıldız'ın açıklamaları ve Zaman ile AA'nın haberi aslında milyonlarca emekçiye hakaret. Çünkü, çoğu işçi mesaiye 09:00'dan daha erken başlıyor. 09:00'da başlayanların önemli bir bölümü de zaten, işe yetişmek için saat 07:00'den önce uyanıyor. Hele İstanbul, Ankara gibi büyük kentlerde işe gitmek ve işten dönmek için saatlerce yolda geçiriliyor.

Çocukları okula kim gönderiyor?
Zaman ve AA'nın haberindeki bir başka tuhaflık ise, çocuklar 07:00'da ders başı yaparken, büyüklerin neden 09:00'da çalışmaya başladıkları sorusunun kendisi. Çünkü, çocuklarını okula göndermek veya kendisi okula bırakmak, kahvaltı hazırlamak için milyonlarca emekçi gün ağırmadan uyanmak zorunda kalıyor.

Günde 14 saat mesai yapıldığını biliyorlar mı?
Ülkemizde milyonlarca emekçi için günde 8 saatlik çalışma süresinin söz konusu bile olmadığı, günlük 12 saatin üzerinde çalışmanın 'normalleştiği ve sıradanlaştığı' herkes tarafından biliniyor. Basın emekçilerinden metal işçisine kadar milyonlarca emekçi için zaten gündüz - gece farkı yok. Çünkü çalışma saatlerinin, ek mesainin sınırı yok.

(soL- Haber Merkezi)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Diyarbakır'da askere bombalı saldırı

Diyarbakır'da askere bombalı saldırı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star