Ana Sayfa Güncel AA'NIN "1 NİSAN" ŞAKASI

AA'NIN "1 NİSAN" ŞAKASI

Anadolu Ajansı'nın "1 Nisan" şakası olarak hazırladığı ''Hamilelik süresini 5 aya indirecek mucizevi buluş'' haberi sosyal medyada büyük yankı buldu.

Giriş Tarihi: 2 Nisan 2012 Pazartesi 13:41
AA'NIN
AA editörlerinin 1 Nisan şakası olarak kurguladıkları ''hayal ürünü'' haber haftasonu gündemine damgasını vurdu. Yayınlandıktan kısa süre sonra bir çok haber sitesi tarafından manşetten verilen haberin AA'nın ''1 Nisan şakası'' olduğu kısa sürede sosyal medyada yayıldı.

Tamamen hayal ürünü olan habere bazı şifreler yerleştirildi. ''Hiasengx Üniversitesi'' gibi bir üniversite bulunmadığı gibi, ''Nisan Bir'' anlamına gelen ''April First'' isimli bir profesör de hiç yaşamadı. Yayın hayatına hiçbir zaman başlamayan ''Hamile Adam'' anlamına gelen ''Schwangerer Mann'' isimli derginin ve''XW12Z'' geninin de gerçekle bir ilgisi bulunmuyor. Habere imza atan AA editörleri de ''1 Nisan''a vurgu yapmak için ''BİR-NSN'' paraflarını kullandı. Bu şifreleri çözenler haberin 1 Nisan şakası olduğunu anladı.


Sosyal medyada günün konusu oldu
AA'nın 1 Nisan şakası sosyal paylaşım sitelerinde de günün konusu oldu. İnternet kullanıcılarının yaptığı binlerce yorum sayesinde haber, Twitter'da en popüler konu başlıkların sıralandığı ''Trent Topic (TT) Türkiye'' listesinde uzun süre ilk sırada yer alırken ''TT Dünya'' listesinde ise 7'nci sıraya kadar yükseldi.

Twitter ve Facebook üzerinden en çok paylaşılanlar sıralamasında üst sıraya tırmanan haber, kimilerince ''gerçek'' sanılarak ''tıp dünyasının büyük bir başarısı'' olarak yorumlandı.
AA'nın haberi bugün de yazılı basında geniş yer buldu. Bazı köşe yazarları haberi köşelerine taşırken, gazeteler de haberden övgüyle bahsetti.


(AA)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star