Ana Sayfa Dünya ABD, Fethullah Gülen'i Nasıl İade Edecek?

ABD, Fethullah Gülen'i Nasıl İade Edecek?

Fethullah Gülen'in Amerika'dan iadesi, Kenan Evren'in ABD ile imzaladığı anlaşmaya göre yapılacak.

Giriş Tarihi: 2 Mayıs 2014 Cuma 09:52
ABD, Fethullah Gülen'i Nasıl İade Edecek?

Türkiye, Fethullah Gülen'in ABD'den iadesini, dönemin CumhurbaşkanıKenan Evren'in 5 Kasım 1980'de ABD ile imzaladığı anlaşmaya göre isteyecek. ABD, suçlamaya konu unsurları yasalarına aykırı bulması halinde talebi reddedebilecek.

ÖRGÜT İDDİALARI ABD'YE GÖNDERİLECEK

Habertürk'te yer alan habere göre, iade istemine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Gülen hakkında açtığı "hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "örgüt kurma" soruşturmasının detayları da eklenecek. İddiaların ABD'ye ayrıntılı şekilde delillendilerek iletilmesi gerekiyor.

ABD YASALARI İADE İÇİN NE DİYOR?

ABD yasalarına göre, suç örgütü kurmak ya da üyesi olmak sınır dışı edilmek için yeterli. İadesi istenen kişinin varlığı veya eylemlerinin ABD'nin dış politikası açısından ciddi negatif sonuçları olduğu kanaati de ABD için iade sebebi.

TÜRKİYE İLE ABD ARASINDAKİ İADE ANLAŞMASI

Kenan Evren'in imza koyduğu 1980 tarihli ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmaya göre iade taleplerini reddetme gerekçeleri veya kabul koşulları özetle şöyle:

RET GEREKÇELERİ

- Siyasi ve askeri suçlar.
- Zamanaşımı. 
- İadesi istenen kişi ABD'de yargılanmış ve beraat etmişse. 
- İddia edilen suç ABD ve Türkiye'de daha önce af konusu olmuşsa.

- Kişinin iade isteyen ülkede yargılanması devam ediyorsa.
- İadesi istenilen kişi hakkında, bulunduğu ülkede yargı karar vermişse.
- İadesi istenen kişi 3. bir ülkede yargılanıp beraat etmiş veya mahkûm olmuşsa.

KABUL KOŞULLARI

ABD yasalarına aykırı davranmak, kaçakçılık, sahte evlilik, ahlaki suçlar, cinayet, cinsel suçlar, uyuşturucu bağımlılığı, kaçakçılık, ateşli silahların suç için kullanılması, sabotaj, casusluk, isyana kışkırtma, devlete ihanet, aile içi şiddet, düzeni bozan davranışlar, çocuklara yönelik suçlar, çocuk istismarı, evrakta sahtecilik ve yanlış bilgilendirme, kamu ve ABD ulusal güvenliğini bozacak her türlü suç ve girişim, terör eylemlerine katılmak, üyesi olmak, suç örgütü üyeliği, Nazi zulmüne katkı sağlamak, soykırım ve işkence suçu işlemiş olmak, din özgürlüğü ihlali.

ÖCALAN'DAN ÇAKICI'YA İADELER NASIL OLDU?

Fethullah Gülen'in ABD'den iadesiyle ilgili Adalet Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışma, Türkiye'nin daha önceki iade taleplerini gündeme getirdi.

Türkiye daha önce İtalya'dan Abdullah Öcalan, Belçika'dan Özdemir Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal, Avusturya'dan ise suç örgütü lideriAlaattin Çakıcı'nın iadesini istemiş, talepler kabul edilmemişti.

 

haberler.com - (Kaynak:Habertürk)

 

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da 68 kaçak göçmen yakalandı

Şanlıurfa'da 68 kaçak göçmen yakalandı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık