Ana Sayfa Dünya ABD, SURİYE'Yİ 5 PARÇAYA BÖLMÜŞ

ABD, SURİYE'Yİ 5 PARÇAYA BÖLMÜŞ

Sözde ateşkes süreci devam ederken ABD'nin Suriye'yi bölecek haritayı çoktan çizdiği ortaya çıktı. ABD'nin çizdiği haritada Suriye 5 parçaya bölünüyor.

Giriş Tarihi: 29 Şubat 2016 Pazartesi 11:09
ABD, SURİYE'Yİ 5 PARÇAYA BÖLMÜŞ

Suriye'de 5 yıllık iç savaşın ardından Rusya ileABD arasında sözde ateşkes sağlandı. Bir yandan ateşkesin başarılı olup olmayacağı tartışılırken, diğer yandan Suriye'nin akıbetinin ne olacağı merak ediliyor. Güvenli bölge ve PYD/YPG konusunda takındığı tavırla iç savaşı daha da derinleştiren ABD'nin Suriye'yi bölecek haritayı çoktan çizdiği ortaya çıktı.

KANTONLAR BİRLEŞTİRİLMİYOR

ABD'nin el altından dolaştırdığı haritaya göre, Suriye üçe bölünüyor. Ancak haritada 5 parça yer alıyor. Haritada ılımlı muhaliflere ve PYD'ye 2'şer parça Esed rejimine ise tek parça toprak veriliyor. Cerablus hariç IŞİD'in kontrolündeki alanlarla ilgili henüz bir taksimat yapılmamış.

 

ABD'nin haritasına göre, Azez-Cebrablus hattında 16 kilometre derinliğindeki alan ile İdlibbölgesi ılımlı muhaliflere veriliyor.

PYD'YE AFRİN İLE FIRAT'IN DOĞUSU

PYD'ye ise şu an kontrol ettiği Afrin ile Fırat'ın doğusundaki bölge veriliyor. Haritaya göre,PYD'nin kantonları birleştirilmiyor. Ancak Afrin'den Halep'in Kuzeyi ile Cerablus'un güneyi arasından Fırat Nehri'ne doğru ince bir hat çizilmiş. Halep ve Türkmen Dağı dahil Esed'in şu an kontrol ettiği Batı Suriye, rejime veriliyor. İdlib'de muhaliflere verilen bölgenin dış dünya ile hiçbir bağlantısı yok. Bölge, etrafı PYD ve rejim tarafından sarılı açık bir cezaevi şeklinde.(Kaynak: Yeni Şafak)

YORUMLAR
  • yorum2016-03-02 09:54:29İsmail

    Taa okyonus ötesinden ABD'nin ne işi varsa ortadoğuda, daha düne kadar Suriye'de insanlar iyi kötü yaşıyorlardı da ABD geldi, 12 milyon Suriyeli ülkesini terk etmek zorunda kaldı, bunun üç milyonu Türkiye'de. Ey ABD tanrı değilsin, insanları dizayn edemezsin, bir gün gelir hesap şaşar,

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star