Ana Sayfa Dünya ABD'DEN BARIŞ İSTEYEN AKADEMİSYENLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

ABD'DEN BARIŞ İSTEYEN AKADEMİSYENLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

ABD Büyükelçisi yazılı bir açıklama yaparak, barış bildirisi yayınlayan akademisyenlere ilişkin, “Hükümet eleştirisi ihanetle eşdeğer değildir” denildi.

Giriş Tarihi: 16 Ocak 2016 Cumartesi 11:51
ABD'DEN BARIŞ İSTEYEN AKADEMİSYENLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

ABD Büyükelçisi John Bass, Barış İçin Akademisyenler grubunun “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan akademisyenlerin hedef gösterilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Bass, imza atan akademisyenlere destek vererek, “Demokratik toplumlarda vatandaşların görüşlerini ifade edebilme fırsatına sahip olmaları bir zorunluluktur” dedi.

Bass’ın açıklamaları şöyle:

“Güneydaoğu’da yaşanan çatışmalarla ilgili görüşlerini ifade ettikleri için akademisyenler için soruşturmalar açıldığı ve cezalar verildiğine dair haberler görmekteyiz. Söz konusu akademisyenler tarafından dile getirilen görüşlere katılmamamız durumunda bile, bu baskının, süregelen şiddetin sebepleri ve çözüm yollarıyla ilgili Türk toplumu içindeki meşru siyasi tartışmalar üzerinde dondurucu etkisi olmasından endişe ediyoruz. Demokratik toplumlarda vatandaşların görüşlerini, hatta ihtilaflı veya rağbet görmeyen görüşlerini bile, ifade edebilme fırsatına sahip olmaları bir zorunluluktur.

Şiddetle ilgili endişelerin ifade edilmesi, teröre destek vermekle eşdeğer değildir. Hükümet eleştirisi ihanetle eşdeğer değildir. Türk demokrasisi rahatsız edici fikirlerin serbestçe ifade edilmesini kucaklayacak kadar güçlü ve dirençlidir.” KAYNAK: İMCTV.COM

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star