Ana Sayfa Siyaset ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone Şanlıurfa'da

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone Şanlıurfa'da

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, "Son 10-15 yıl içerisinde bütün Türkiye çok gelişmiş, demokrasi ve ekonomi olmak üzere her bakımdan gelişmiş çok ileriye gitmiş" dedi.

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2011 Salı 22:52
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone Şanlıurfa'da
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, "Son 10-15 yıl içerisinde bütün Türkiye çok gelişmiş, demokrasi ve ekonomi olmak üzere her bakımdan gelişmiş çok ileriye gitmiş" dedi.

Mardin'deki temaslarının ardından Şanlıurfa'ya gelen Büyükelçi Ricciardone, Hilton Oteli'nde Vali Nuri Okutan, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu ile akşam yemeğinde bir araya geldi.

Ricciardone, otel önünde protokol üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirerek, daha önceden de kente geldiğini ve Şanlıurfa'yı çok gelişmiş ve inanılmaz zenginleşmiş bulduğunu söyledi.

Büyükelçi Francis Ricciardone, daha sonra gazetecilerin kendisine yönelttiği bazı soruları yanıtladı.

Bir basın mensubunun daha önce Adana'da görev yaptığını hatırlatarak, Güneydoğu'ya yakınlığı dolayısıyla önceki ve şimdiki ziyaretleri arasındaki farkları sorması üzerine Ricciardone, "Son 10-15 yıl içerisinde bütün Türkiye çok gelişmiş, demokrasi ve ekonomi olmak üzere her bakımdan gelişmiş çok ileriye gitmiş. Ama Türkiye'nin Güneydoğusu daha da ileriye gitti. İnşallah daha barışsal olacaktır, bu başarıyla birlikte ekonomi ve demokrasi bakımından daha çok turistler gelecektir" diye konuştu.

Suriye'deki olaylara ilişkin yöneltilen "Savaş ihtimali var mı?" sorusuna Ricciardone, "Zannetmiyorum, savaş konusunda bildiğim kadarıyla hiçbir şey olmayacak. Ama mutlaka Suriye'deki durum çok zor. Özellikle Suriye halkı için çok üzülüyoruz. Biz Türkiye ile aynı fikirdeyiz, çok ciddi derhal reform yapmalıdır" yanıtını verdi. Ricciardone, "Bdp'nin TBMM'nin açılışına gitmeyişini nasıl yorumluyorsunuz?" sorusu üzerine de, "O konuda yorumum yok. Yalnız Türkiye demokrasisi hakkında tamamen iyimserim. Çözümü sizler bulacaksınız, çözüm elinizdedir. Sizin demokrasiniz çerçevesinde bir çözüm bulunacaktır" dedi.

Ricciardone, bir basın mensubunun CHP milletvekillerinin mecliste yemin etmemesine ilişkin sorusunu, "Herhangi bir parti konusunda yorum yapmayacağım. Türkiye hakkında iyimserim. Türkiye'nin demokrasisi hakkında iyimserim ve yüzde 100 destekliyoruz" diye yanıtladı.

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye hakkındaki görüşleri için ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone'ye teşekkür ettiğini belirten Vali Okutan, şunları kaydetti:

"Büyükelçimiz dışardan bir gözle, daha önceki gelişiyle ve son gelişi arasında Şanlıurfa'da çok hızlı bir gelişme olduğunu ifade etti. Büyükelçinin bu geliş amacı Şanlıurfa ve Mardin'i, bölgeyi tanıtmaktır. Biz bu ziyareti çok faydalı buluyoruz. İlimizin daha çok tanıtılması adına, detaylı bilgileri Belediye Başkanımızla birlikte büyükelçimizle paylaşacağız. "

Açıklamaların ardından Büyükelçi Ricciardone, onuruna verilen akşam yemeğine geçildi.(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık