Ana Sayfa Urfa Haberleri ABDÜLKADİR İKBAL 28 ŞUBATA EL KONULAN VAKIF MALLARI İADE EDİLSİN.

ABDÜLKADİR İKBAL 28 ŞUBATA EL KONULAN VAKIF MALLARI İADE EDİLSİN.

Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı Şanlıurfa Şubesi eski başkanı A.Kadir İkbal, “Türkiye de bir dönüm noktası olarak yorumlanan 28 Şubat kararları bundan on beş yıl evvel yürürlüğe girmiş ve bu kararların toplumda bıraktığı derin ve olumsuz izler bir bir silinmeye çalışıldığı şu günlerde ,28 Şubatın asır mağduru olan Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı’nın gündeme getirilmemesi izah edilemez” dedi.

Giriş Tarihi: 25 Nisan 2012 Çarşamba 15:32
ABDÜLKADİR İKBAL 28 ŞUBATA EL KONULAN VAKIF MALLARI İADE EDİLSİN.
ehra Eğitim ve Kültür Vakfı Şanlıurfa Şubesi eski başkanı A.Kadir İkbal basın açıklaması yaptı. Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı Şanlıurfa Şubesi eski başkanı A.Kadir İkbal, “Türkiye de bir dönüm noktası olarak yorumlanan 28 Şubat kararları bundan on beş yıl evvel yürürlüğe girmiş ve bu kararların toplumda bıraktığı derin ve olumsuz izler bir bir silinmeye çalışıldığı şu günlerde ,28 Şubatın asır mağduru olan Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı’nın gündeme getirilmemesi izah edilemez” dedi.

İkbal, yazılı basın açıklaması yaparak, Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı İzettin Yıldırım’ın 29 Aralık 1999 tarihinde, İstanbul’da kimliği belirsiz kişilerce Üsküdar’da ki evinden kaçırıldığını ve 28 0cak 20O0 tarihinde kendisinden bir gün evvel kaçırılan M.Şehit Avcı ile birlikte Kartal’da bulunan bir evden cesetlerinin çıkarıldığını hatırlattı.

Vakfın mallarına el konuldu

A.Kadir İkbal sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu vahşet yüreklerimizi yakmış,işi daha da ileri götürmek isteyenler o batıl emellerinden bir an bile geri kalmayarak ,Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı’nın adeta yok edilmesi için bütün güçleri ile çalışmışlardır.

Bu iki masum insanın öldürülmesinden sonra, Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı hiçbir olaya karışmadığı halde kapatılması ve mallarına el konulması için savcılık tarafından bin beş yüz sayfalık bir iddianame hazırlanmış. İstanbul Fatih 2 nci Asliye Hukuk Mahkemesine dava açılarak, bu davada bilirkişi olarak tayin edilen her üç yetkili 24.08.2005 tarihinde ittifakla mahkemeye verdikleri raporda ise Vakfın dağıtılması ve yöneticilerinin azlini gerektirecek vakaların, kesin sonuca varmayı sağlayacak netlikte ve yeter açıklıkta ortaya konulamadığından dolayı vakfın lehinde karar verdikleri halde, mahkeme bilirkişi raporuna itibar etmeyerek vakfın mallarına el konulması için kararını vermiştir. “

Ciddi bir araştırma hala yapılmadı

Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı Şanlıurfa Şubesi eski başkanı A.Kadir İkbal, Her ne kadar direk olarak vakıfla bağlantılı olması bile vakıf üyeleri hakkında açılan bazı davaların tamamen vakıftan bağımsız olması düşünülemez. Bilahare Aziz Kutluay ve Abdülkadir Badıllı hakkında açılan davalar nedeniyle sekizer ay hapis cezası verilerek Akçakale cezaevinde mahkumiyet kararları infaz edilmiştir. Bu her iki mağdur ise o tarihlerde Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı Urfa Şubesinde yönetim kurulu üyeleri idi.Şehit edilen İzzettin Yildırım ve Şehit Avcı’nın bu güne kadar katillerinin meydana çıkarılması için ciddi bir araştırma hala yapılmadı.

Vakfın gelirleriyle alınan biri Ulu Caminin avlusunda diğeri Yakubiye Mahallesinde bulunun her iki evin mahkeme kararı gereğince Vakıflar Müdürlüğüne devredilmesi sebebiyle şimdiye kadar kira ödemek zorunda bırakıldık. Bir başka ifadeyle mülkümüzde kiracı olduk şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star