Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Dünya ABDULLAH ÖCALAN'IN TAZMİNAT DAVASI BAŞLADI

ABDULLAH ÖCALAN'IN TAZMİNAT DAVASI BAŞLADI

Abdullah Öcalan'ın, kendisini Türkiye'ye iadesinden sorumlu tuttuğu Yunanistan'a açtığı tazminat davası bugün başlıyor.

Giriş Tarihi: 9 Kasım 2015 Pazartesi 06:14
ABDULLAH ÖCALAN'IN TAZMİNAT DAVASI BAŞLADI

Abdullah Öcalan Şubat 1999'da yakalanarakTürkiye'ye getirilmesinden sorumlu tuttuğuYunanistan'a Ekim 2008'de dava açmıştı. Bu tazminat davası, bugün Atina Üç Üyeli İdarİ Mahkemesi'nde görülmeye başlanacak.

20 BİN 100 EURO TAZMİNAT İSTİYOR

Öcalan, Kenya ve muhtemelen ABD makamlarıyla birlikte Türkiye'ye teslim edilmesini organize ettiğini ileri sürdüğü Yunanistan'ın sembolik olarak 20 bin 100 Euro tazminat ödemesini istiyor.

 

"YUNANİSTAN TESLİM ETTİ, ÖLÜM CEZASI ALDIM"

Dava dilekçesinde 1999'da kendisine siyasi iltica hakkı tanınacağına ilişkin Yunanistanhükümetinden 'dolaylı ancak yanıltıcı vaatler' aldığını belirten Öcalan, Yunanistanhükümetinin kendisini Türkiye'ye teslim ettiğini ve bunun sonucunda ölüm cezasına çarptırıldığını ileri sürdü.

DİLEKÇEDEKİ DETAY

Ekim 1998'de Suriye'den sınır dışı edilmesinden başlayarak yakalandığı 15 Şubat 1999 tarihine kadar yaşadıklarını anlatan Öcalan, dilekçesinde yakalanmasıyla ilgili şu detaya da yer verdi: "Kenya'daki BM binasında, 150 ülkenin dışişleri bakanlarının katıldığı toplantı vardı. Nairobi'deki Yunanistan Büyükelçiliği, Atina'daki Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'na benim BM binasına teslim edilmemi önerdi. Atina'dan gelen cevapta bu öneri reddedildi ve ne pahasına olursa olsun büyükelçilik rezidansından uzaklaştırılmam istendi."

"PLANLARINI BOZUYORUM"

Öcalan'ın avukatları Cengiz Çiçek ve Ebru Günay ise şunları söylediler:

"Öcalan'ın teslim edilmesinden sadece Yunanistan sorumlu değildir. Bir tek Yunanistansuçlu diyemeyiz. Bu dava ile Öcalan'ın yakalanması ve Türkiye'ye götürülmesine başka ülkelerin de karıştığını kanıtlamak istiyoruz. Öcalan bize bir görüşmemizde, büyük güçlerin Ortadoğu'daki planları için kendisini engel gördüklerini söylemişti; 'Planlarını bozuyorum. Bunun için de Kürtleri ortadan kaldırmak istiyorlar' demişti. Büyük güçlerin planları, Türkiye ile Yunanistan'ın birbirlerine yaklaşmaları ve aralarındaki gerginliğin azalmasını da hedefliyordu."

HAYIR KURUMUNA BAĞIŞLAYACAK

Avukat Mahmut Şakar ise davayı kazanmaları halinde Öcalan'ın tazminatı bir Yunanistanhayır kurumuna bağışlayacağını söyledi.

DİLEK ÖCALAN DA ATİNA'YA GİTTİ

Abdullah Öcalan'ın yeğeni HDP Milletvekili Dilek Öcalan, Atina'ya giderek dava öncesinde düzenlenen basın toplantısına katıldı. Dilek Öcalan "1998'de başlayıp 1999'da tamamlanan suikast bizzat Öcalan'ı değil, Kürt halkının tümünü hedef alıyordu. Yunan halkının bu uluslararası suikastta yer alan tüm Yunanlıların cezalandırılmaları için katkısını bekliyoruz. Yasaların uygulanmasını istiyoruz" dedi. Dilek Öcalan, Atina'da Halkın Birliği (LAE) partisini de ziyaret etti ve partinin lideri Panayotis Lafazanis'le görüştü. Lafazanis, iktidar partisi SYRİZA'nın ilk kabinesinde Enerji Bakanı'ydı.

 

(Kaynak:Hürriyet)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık