Ana Sayfa Güncel Abdullah Uyanık anıldı

Abdullah Uyanık anıldı

Şanlıurfa sıra gecelerinin vazgeçilmez ismi ve Kazancı Bedih'in sıra arkadaşı Abdullah Uyanık, ölümünün 2. yıl dönümünde mezarı başında sevenleri tarafından anıldı.

Giriş Tarihi: 14 Temmuz 2011 Perşembe 11:43
Abdullah Uyanık anıldı
(GAPHA)-Şanlıurfa sıra gecelerinin vazgeçilmez ismi ünlü Ses Sanatçısı Abdullah Uyanık, ölümünün 2. Yıl dönümünde sevenleri ve arkadaşları tarafından mezarı başında anıldı. Dr. Müslüm Sunay, Abdurrahman Baydag, Abdulkadir Karakuş ve Uyank’ın ailesi akşam saatlerinde Harran Kapı Aile Mezarlığı’na gelerek merhumun mezarı başında dualar okudu. Ünlü Ses Sanatçısının oğlu Levent Uyanık, babasının öldüğüne hala inanamadıklarını belirtirken,  “Babamın hala aramızda yaşadığını hissediyorum. Bizi yalnız bırakmayan bütün dostlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.Kazancı Bedih'in veliahtı olarak tanınan, Şanlıurfalı Türk Halk Müziği Sanatçısı Abdullah Uyanık, 13 Temmuz 2009 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu 62 yaşında vefat etmişti. Abdullah Uyanık Kimdir?

Abdullah Uyanık, 1947 yılında Şanlıurfa'da doğdu. Genç yaşlarda müziğe ilgi duyan Uyanık, ''Şanlıurfa Müzik ve Makam Geleneği''ni en iyi bilen ve kendine has üslubuyla dikkat çeken bir sanatçı olarak biliniyordu.  Tenekeci Mahmut (Güzelgöz) gibi önemli gazelhanlar ve sıra gecelerinde sanatını icra eden Uyanık, Şanlıurfalı birçok sanatçıya plak yapmış, bir dönem Kazancı Bedih ile (Yoluk) de program gerçekleştirmişti.Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği dallarında çok sayıda plak ve kaseti bulunan Uyanık, sıra gecesi ekipleriyle de ortak çalışmalar yapıyordu.Uyanık, evli ve 5 çocuk babasıydı.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 4,5 Yaşındaki kız çocuğuna istismar

4,5 Yaşındaki kız çocuğuna istismar

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star