Ana Sayfa Siyaset Abuzer Akbıyık Ak Parti'den aday adaylığına müracaat etti

Abuzer Akbıyık Ak Parti'den aday adaylığına müracaat etti

Aynı zamanda sitemiz köşe yazarı olan Şanlıurfa'lı Araştırmacı Yazar Abuzer Akbıyık Parti Şanlıurfa Milletvekili aday adaylığına müracaat ederek, aday adayları kervanına katıldı.

Giriş Tarihi: 13 Mart 2011 Pazar 05:02
Abuzer Akbıyık Ak Parti'den aday adaylığına müracaat etti
Aday adaylığı konusunda Urfa Haber'e açıklama yapan Abuzer Akbıyık:

"Yıllardan beri Şanlıurfa’da sanayi ve turizmin gelişmesi, çevre ve kültür konularında çeşitli yazılar yazdım, konuşmalar yaptım, kitaplar yayınladım. Vakıf, dernek gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev yaptım. Böylece Şanlıurfa’ya hizmet etmeye çalıştım.
Şimdi de milletvekili olarak hizmet etmek için bugün (10.03.2011) Ak Patiden Şanlıurfa milletvekili aday adaylığı için başvurdum.   
Şanlıurfa 12 bin yıllık, dünyanın en eski şehirdir.  Peygamberler şehridir. Balıklıgöl, Kale, Tarihi Çarşılar, Urfa Evleri,  Mozaikler, Harran Ören Yeri, Şuayb Şehri ve daha birçok tarihi mekânları ile turizmin gözbebeğidir.  Dünyaca ünlü ses ve saz sanatçılarıyla,  geleneksel sıra geceleri, yanık hoyrat ve manileriyle müziğin merkezidir. Atatürk Barajı, Sulama kanalları, Harran ovası ile GAP Projesinin merkezidir.  Pamuk, buğday, mercimek, fıstık, sebze üretimi ile önemli bir tarım kentidir.  Tarım ürünlerini işleyen fabrikalarıyla sanayi için önemli bir potansiyele sahiptir. Sınır Ticareti, ithalat ve ihracatın yoğun olduğu bir kenttir.   Geleceği parlak,  ufku açık, yıldız bir şehirdir.  Yani Şanlıurfa sıradan bir şehir değildir.  Böyle bir şehir için sıradan değil, gerçekten şehri temsil edebilecek vekillere ihtiyacı vardır. 
Şanlıurfa’nın eğitim, sağlık ve altyapı yatırımları, hızlı nüfus artışından kaynaklanan gecekondulaşma, şehrin altyapı eksiklikleri, işsizlik, yeni yerleşim alanlarının açılması ve şehir içi trafik problemleri vardır. Bu nedenlerle Şehrin,  ilçe, belde ve köylerin problemlerini kendine iş edinen, memleketin sorunlarını Ankara’ya taşıyacak ve çözümüne çalışacak vekillere ihtiyaç vardır.
07 Şubat 1999 Tarihili gazetede yayınlanan makalemde “Bilgisi, becerisiyle, halkına en çok hizmet edebilecek, memleketinin meselelerini bilen, bunu mecliste gündeme getirebilecek ve yöresinin sorunlarının takipçisi olacak, memleket menfaatlerini şahsi menfaatlerinin üstünde tutan, insani ve ahlaki değerleri yüksek vekiller seçmelidir.”,  “Her insanın tabi ki mensup olduğu bir ailesi ve akrabaları bir aşireti vardır. İnsanların bir aşirete mensup olmaları çok tabiidir ve sosyal dayanışma açısından da bir aileye (aşirete) mensup olmanın çok güzel yanları vardır. Ama önemli olan hangi aşirete mensup olduğu değil, önemli olan o kişinin bilgisi, becerisi ve tecrübesidir.” Diye yazmıştım. Bu kriterler dikkate alınarak gerektiğinde bakan olabilecek düzeyde birikimli, vizyonu geniş vekiller seçmeliyiz.   Ben böyle düşünüyorum. Parti yetkililerimizin, sivil toplum örgütlerinin, basınımızın ve halkımızın tercihlerini yaparken bu kriterleri göz önüne alacaklarına inanıyorum.
Ben, Şanlıurfa ile ilgili yaklaşık 30 yıllık çalışmalarım, tahsilim, bilgi birikimim, mesleki tecrübemle memleketime hizmet edeceğime inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Ak Parti’den Şanlıurfa Milletvekili aday adaylığı için parti genel merkezinden başvurumu yaptım. Bakalım “Mevlam neyler, neylerse güzel eyler.”
Bu vesile ile bütün hemşerilerime sevgiler saygılar sunarım." dedi


ABUZER AKBIYIK
S.M. Mali Müşavir-Yatırım Danışmanı
Folklor Araştırmacısı-Yazar
1958 yılında Şanlıurfa’nın Kaleboynu Mahallesinde doğdu.  Babasının adı Müslüm, Annesinin adı Hatice’dir. İlk, orta tahsilini Şanlıurfa'da yaptı. 1978 yılında Afyon Maliye Muhasebe Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. 1981-2006 yılları arasında Şanlıurfa'da S.M. Mali Müşavir olarak çalıştı. 2006 yılından sonra dört yıl Ankara’da özel bir şirkette Mali İşler Genel Müdürü olarak çalıştı. Halen, Ankara’da sahibi olduğu şirkette Yatırım Danışmalığı yapmaktadır.  Sema Hanımla evli olup, Fatih, Seda, Ayşe ve Ahmet adında dört çocuk babasıdır.
Sanayi, Kültür-Turizm ve Çevre konularında çalışmalar yaptı, konferans verdi, makale yazdı, kitap yayınladı. Birçok sanayi firmasının yatırım danışmanlığını yaptı.
Folklor (Halk Bilimi) üzerine araştırma ve derleme çalışmaları yaptı, birçok bilimsel toplantılara, radyo ve televizyon programlarına konuşmacı olarak katıldı. Yayınlanmış 14 kitabı vardır. Derlediği türküler TRT repertuarına alınmıştır. Şanlıurfa kültürü ile ilgili bilgilerin bulunduğu www.abuzerakbiyik.com.tr adlı internet sitesi vardır. Bu çalışmalarından dolayı Folklor Araştırmaları Kurumu tarafından kendisine “Türk Folkloruna Hizmet Ödülü”,  ŞURKAV  tarafından “Kültür Sanat Ödülü” ve Motif Halk Oyunları Eğitim ve Öğretim Vakfı tarafından “Halk Bilimi Teşvik Ödülü” verilmiştir.  Kars 1. Türkiye Türkülerimiz Bayramında Derleme Dalında Türkiye birincisi olmuştur. Azerbaycan Vektör İlimler Akademisi tarafından Fahri Doktora verilmiştir.           
Yayınlamış Kitapları
1-Şanlıurfa Halk Oyunları
2-Folklor (Halkbilim) ve Şanlıurfa
3-Şanlıurfa Hoyrat ve Maniler
4-Kaynak Kişi Tenekeci Mahmut Güzelgöz’ün hayatı
5-Şanlıurfa Halk Müziği
6-Notalarıyla Türkülerimiz ve Hikayeler
7-Şanlıurfa Sanayi Rehberi
8-Sanayileşen Şanlıurfa 
9-Şanlıurfa’dan Üç Musiki Ustası 
10-Şanlıurfa Sıra Gecesi
11-Urfalı Tenekeci Mahmut Güzelgöz
12-Urfa Sevdalısı Mustafa Dişli
13-Yemen Türküleri,
14-Kısaslı Âşık Celalî,

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AK Parti Urfa SKM başkanı belirlendi

AK Parti Urfa SKM başkanı belirlendi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık