Ana Sayfa Urfa Haberleri Açar'ın,Köydes, Teknopark projeleri

Açar'ın,Köydes, Teknopark projeleri

Ak Parti Aday adayı Sadettin Açar'ın Köydes ve Teknopark projeleri...

Giriş Tarihi: 27 Mart 2011 Pazar 20:32
Açar'ın,Köydes, Teknopark projeleri
-KÖYDES BELDES PROJELERİ VE YATIRIMLAR:

Sorun:

Köylere ve beldelere yol, içme suyu ve kanalizasyon gibi alt yapı hizmetlerini götürmek için AK Parti iktidarının hayata geçirdiği Köydes ve Beldes Projelerinden Şanlıurfa’nın bu güne kadar iyi bir şekilde yararlandığı memnuniyetle müşahede edilmektedir. Bu hususta mevcut milletvekillerine halkımız müteşekkirdir. Fakat kabul etmek gerekir ki Şanlıurfa hem coğrafi alanının genişliği hem de yıllarca alt yapı yatırımlarından mahrum bırakılışı nedeniyle; halen ciddi bir şekilde içme suyu ve köy yolları sıkıntısı içindedir.

Bölgenin üst ölçekli plan uygulamalarını oluşturan GAP Eylem Planıdır. 2008-2012 yıllarını kapsayan GAP Eylem Planı faaliyetleri ile GAP Bölge Planı kapsamında öngörülen olağan 7,3 milyar TL kaynak ile beraber Güneydoğu Anadolu Bölgesine 26,7 milyar TL kaynak aktarımı yapılması planlanmıştır. Ancak ilimizin bu kaynaktan ne kadar faydalanacağı konusunda netlik yoktur.

Çözüm:

Mevcut Köydes ve Beldes projelerine devam edileceği gibi önümüzdeki dönemde her iki proje için ayrılan kaynağın artırılması için gayret sarf edilecektir. İlimize ödenek ayrıldığı halde halen içme suyu ve yolu olmayan köylerimiz bulunmaktadır. Sayın Başbakanımızın da direktifleri doğrultusunda bu hizmetlerin en kısa sürede tamamlanması gerekmektedir. Bu da önümüzdeki 2 yılda her yıl asgari 100 trilyon liralık bir ödeneğin tahsis edilmesi gerekmektedir. Bu amaçla özellikle Başbakanlık ve DPT nezrinde etkin girişimler başlatılacaktır. Ayrıca GAP Eylem Planı çerçevesinde ilimize ayrılan yatırım kaynaklarından azami faydalanması için lobicilik faaliyetleri yapılacaktır.

16-ESNAF KEFALET VE TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ:

Sorun:

Şanlıurfa’daki esnafa kredi desteği veren Esnaf Kefalet Kooperatifi ile çiftçiye kredi veren Tarım Kredi Kooperatifleri mali açıdan yetersiz düzeydedirler. Mali bünyeleri güçlü olmadığı için kooperatifler ortaklarına yeterli desteği verememektedir.

Çözüm:

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nezdinde gerekli girişimler yapılarak Esnaf Kefalet Kooperatifi, Tarım Bakanlığı ve Ziraat Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunularak Tarım Kredi Kooperatiflerinin mali bünyelerinin güçlendirilmesi, vadesi geçmiş borçlarının yeniden yapılandırılması için gayret sarf edilecektir.

17-TEKNOPARK:

Sorun:

Şanlıurfa merkezde Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanlığına bağlı bir müdürlük bulunmaktadır. Fakat TeknoPark olarak bilinen ve ileri teknolojinin üretilerek kullanıldığı bir birim bulunmamaktadır. Aynı şekilde çok önemli bilimsel çalışmalar yapan Harran Üniversitesi tarafından üretilen bilimsel bilgi de sanayici ve diğer kullanıcılar tarafından kullanılmamaktadır. Yani etkin bir üniversite-sanayi işbirliği bulunmamaktadır.

Çözüm:

Şanlıurfa KOSGEB bünyesinde bir TeknoPark’ın Üniversite’nin de işbirliği ile faaliyete geçirilmesi için gerekli gayret sarf edilecektir. Bu bağlamda KOSGEB kredilerinin KOBİ’lere tanıtımı ve ilgililer tarafından kolay bir şekilde ulaşılabilir hale getirilmesi için çalışılacaktır. Ayrıca Sanayi-Üniversite işbirliği için ortak etkinlikler yapılması, Ar-Ge ve inovasyon projelerinde ortak çalışmaların yapılması için gerekli çabalar harcanacaktır.

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'da deprem (Güncellendi)

Urfa'da deprem (Güncellendi)

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık