Ana Sayfa Urfa Haberleri Açıl Susam Açıl

Açıl Susam Açıl

ŞanlıUrfa'nın Siverek ilçesinde izlediği bir Türk filmindeki "açıl susam açıl" sahnesinden etkilenen bir kişi, köydeki iş yerine sesiyle açılan kapı yaptı.

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2011 Cuma 05:33
Açıl Susam Açıl
Şükrü Dolaş - ŞanlıUrfa'nın Siverek ilçesinde izlediği bir Türk filmindeki "açıl susam açıl" sahnesinden etkilenen bir kişi, köydeki iş yerine sesiyle açılan kapı yaptı. 

İlçeye bağlı Sarıören köyünde açtığı küçük bir iş yerinde elektrik işleri yapan Hasan Maltekin (32), Aamuhabirine yaptığı açıklamada, ilkokul mezunu olduğunu ve küçük yaşlardan beri elektrikli aletlerin tamirlerine ilgi duyduğunu ifade etti. 

Daha önce uzaktan kumandayla çalışan dinamo ve beşik yaptığını iddia eden Maltekin, "Küçükken yaşıtlarım koyun otlatırken, ben elektrik kablolarıyla uğraşıp elektronik aletleri söküp parçaları yerine takıyordum. Daha sonra su kuyuların devreye girmesiyle elektrikçilik işine başladım, 11 yıldır bu işle uğraşıyorum" dedi. 

Geçmiş yıllarda izlediği "Kırk Haramiler" filmindeki "açıl susam açıl" komutuyla açılan mağara kapısının kendisini etkilendiğini dile getiren Maltekin, kendi atölyesinin kapısını da böyle yapabilme hayalini kurduğunu, 5 aylık bir çalışma sonrasında da "Zaman rolesi, ses algılayıcı devre, entegre, trafo vekontaktör" ile kapı otomatiği kullanarak, bunu hayata geçirdiğini anlattı. 

Maltekin, "İzlediğim filmde, haramilerin lideri mağaranın kapısını açmak için 'açıl susam açıl' diyordu. Ben de kendi sesimle açılan bir kapı yaptım. Şimdi kendi sesimle çalışan ve 'açıl susam açıl' dediğimde açılan bir kapım var" diye konuştu. 

Bunun dışında farklı projelerinin de olduğunu dile getiren Maltekin, kendisine imkan tanınması halinde çok daha farklı çalışmalara imza atacağını ifade etti. 

haberler
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık