Ana Sayfa Urfa Haberleri ADALET BAKANI “YANGIN KAVGADAN KAYNAKLANMIYOR”

ADALET BAKANI “YANGIN KAVGADAN KAYNAKLANMIYOR”

Adalet Bakanı Ergin, Şanlıurfa Cezaevi'ndeki yangının kavgadan kaynaklandığına dair bir bulgu olmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 20 Haziran 2012 Çarşamba 02:53
ADALET BAKANI “YANGIN KAVGADAN KAYNAKLANMIYOR”
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hakimevi'nde düzenlediği basın toplantısında, Şanlıurfa Cezaevi'ndeki yangın ve cezaevlerindeki sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Türkiye'de cezaevleriyle ilgili geçmişten gelen büyük sorunlar olduğunu ifade eden Ergin, sorunları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapıldığını belirtti. 

Ergin, Şanlıurfa Cezaevi'ndeki yangının ardından istifa etmesine yönelik çağrılar bulunduğunun hatırlatılması üzerine, şunları söyledi: 

''Adalet Bakanı'nın istifası sürecin, sorunun çözümüne katkı sunacaksa, bir saniye durmadan bunu yapabiliriz, ama burada bir problem var. Bu problem geçmişten intikal eden ve küçülerek, geleceğe doğru gidiyor. Bu problemleri minimize edip sıfırlama noktasındaki adımlarımız ortada. Bu noktada sürece katkı verecek değerlendirmelerin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum."
Şanlıurfa Cezaevi'ndeki yangın sonrası yaşanan bilgi yanlışı ve haber kirliliği nedeniyle açıklama yapma gereği duyduğunu belirten Ergin, cezaevlerinin durumuyla ilgili bilgi verdi.

Ergin, 2017 yılı sonuna kadar fiziki koşulları yetersiz 197 cezaevinin daha kapatılacağını, 2002 yılından bu yana 68 yeni cezaevinin açıldığını vurgulayarak, mevcut cezaevlerinden 73'ünde oda sistemine geçildiğini, büyük onarımlar yapıldığını, fiziki zafiyetin giderildiğini, sağlık alanında da birçok iyileştirme yapıldığını anlattı. 


Aklımıza gelmiyor değil

Ergin, ''Şanlıurfa Cezaevi'ndeki yangının kavgadan kaynaklanmadığını söylediniz. Perde arkasında organize bir eylem mi var?'' sorusu üzerine, ''Peşin bir değerlendirme yapmak için erken, ama aklımıza bu gelmiyor değil. Münferit birtakım hadiseler oldu birkaç cezaevinde, ancak bu konuda siyasi partilerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, medyamızın tutumu önemli. 377 cezaevimiz var, bunlarda televizyonlar izleniyor. Doğru bilgiye dayanmadan yapılan yapılan yayınlar diğer cezaevlerinde de mevcutları rahatsız ediyor'' dedi. 

Şanlıurfa Cezaevi'ne olayın ardından klima götürüldüğü yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Ergin, bu haberlerin yanlış olduğunu, tüm cezaevlerinde vantilatör kullanımına izin verildiğini söyledi.

İnceleme sonuçlarını beklemek lazım

Ergin, ''Bizdeki verilerle basında çıkan haberler örtüşmüyor. 'Vantilatör kavgasından olaylar çıktı' deniyor. Bizdeki verilere göre herhangi bir kavga gözükmüyor. Vantilatör çekişmesinden kaynaklı bir hadise değil. Yine de inceleme sonuçlarını beklemek lazım'' dedi.

Bakan Ergin, ''Kapasite fazlalığından kaynaklanan bir isyan mıdır?'' sorusu üzerine, ''Kavgaya dönük bizde bulgu yok. Hükümlü ve tutukluların dikkat çekme, sorunlarını gündeme getirme yöntemi olarak arzu etmiş oldukları bir yöntem olabilir, ama bütün bunlar inceleme bittikten sonra ortaya çıkacak. Bu problem günümüzün problemi değil, geçmişten gelen bir problem. Büyük bir kısmı aşılmış. Sorunu çözümleyici katkıları bekliyoruz'' diye konuştu. AA
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık