Ana Sayfa Eğitim ADAY ÖĞRETMENLER ÖLÜM LABİRENTİNDE

ADAY ÖĞRETMENLER ÖLÜM LABİRENTİNDE

Özgür eğitim sen yaptığı yazılı açıklama ile aday öğretmenler için uygulanacak yazlı ve sözlü sınavları eleştirdi.

Giriş Tarihi: 13 Mayıs 2015 Çarşamba 12:20
ADAY ÖĞRETMENLER ÖLÜM LABİRENTİNDE

Özgür eğitim sen yaptığı yazılı açıklama ile aday öğretmenler için uygulanacak yazlı ve sözlü sınavları eleştirdi.

 

Yönetmenlik incelendiğinde bakanlığın aday öğretmenlere “ölümlerden ölüm beğenin der gibi” zorlu bir sürece soktuğu görülmektedir. Denilen aday öğretmenlerin hangi aşamadan geçecekleri şu cümlelerle açıklandı.

 

Aday öğretmenler;  önce okul müdürü, danışman öğretmen ve maarif müfettişi belirli zaman aralıklarında, bakanlığın belirlediği 50 maddeden oluşan performans değerlendirme kriterlerine göre üçer defa değerlendirmeye tabi tutulacak. Bu değerlendirme sonuçlarında 50 puanı geçen adaylar; daha sonra bakanlığın düzenleyeceği yazılı veya yazılı-sözlü sınava girmeye hak kazanacaklar.

 

Aldığımız duyumlara göre bakanlık bu sene hem yazılı (11 Ekim 2015), hem de sözlü sınav uygulayacak adaylara.

 

Özgür eğitim-sen aday öğretmenlerin bir sınav kazanarak öğretmen olmaya hak kazandıklarını belirterek aday öğretmenlerin %50 ‘si doğrudan öğretmenlik mesleğinin işleyişi ile alakalı olmayan, ezber gerektiren kanunlar ve mevzuattan oluşan bir yazılı sınava tabi tutulmaları tamamıyla gereksiz ve haksızlıktır olduğunu savundu.

 

Sözlü sınavlara güvenmediklerini dile getiren özgür eğitim sen açıklamanın sonunla şu noktalara vurgu yaptı.

 

Bakanlığın belirlediği performans kriterlerinin hizmet içi eğitiminden geçirilecek olan aday öğretmenlere kazandırılıp kazandırılmadığının göstergesi olarak, okul ortamındaki kontrolü  yeterli görmekteyiz.

 

Yönetmeliğin madde 16: (10) bölümde yer alan performans değerlendirmesinde başarılı olamayan adayların (ikinci bir şans tanınmadan) aday öğretmen unvanlarının üzerlerinden alınarak, memurlukla ilişkileri kesilir yaklaşımını doğru bulmuyoruz. Sınavda başarılı olamayanlara tanınan hak bu kişilere de tanınmalı. Başka bir eğitim kurumunda performans değerlendirmesine tabi tutulmaları gerektiğini düşünüyoruz.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık