Ana Sayfa Güncel ADLİ TIP'TAN TURGUT ÖZAL AÇIKLAMASI

ADLİ TIP'TAN TURGUT ÖZAL AÇIKLAMASI

Adli Tıp Kurumu Başkanı İnce, 8. Cumhurbaşkanı Özal'ın zehirlenerek öldürüldüğü iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 2 Kasım 2012 Cuma 08:03
ADLİ TIP'TAN TURGUT ÖZAL AÇIKLAMASI

Antalya'da Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği'nin 34. Ulusal Kurultayı'na katılan Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cenazesine yapılan otopsiyle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, eylül ayından itibaren Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cenazesiyle ilgili hazırlıklar yaptıklarını söyledi.

Cenazeyi 2 Ekim tarihinde Adli Tıp Kurumu'na getirdiklerini hatırlatan İnce, 2 Ekim akşamı ve 3 Ekim'de gerekli otopsi ve örnek alım işlemlerini bitirdiklerini, 4 Ekim tarihinde de Özal'ın cenazesini defnettiklerini söyledi.

Çalışmalara 2 Ekim'den itibaren devam ettiklerini, Kurban Bayramı sırasında da laboratuvardaki çalışmaların sürdüğünü vurgulayan İnce, ''Eylül ayından itibaren bu çalışmayı disiplinli bir şekilde yürütüyoruz. 2 Ekim'de bu sonuçların 2 aydan önce açıklanmayacağını aktarmıştım. Çalışmalarımız şu anda sürüyor. Biten herhangi bir rapor yok'' dedi.

''Çıkan bir takım sonuçlar var, ama bu sonuçları hep birkaç defa çalışarak teyit haline getiriyoruz'' diyen İnce, ''Şu anda biten, yayınlanan bir rapor yok. Ama bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. 2 Ekim'de deklare ettiğimiz süreç halen sürüyor. Sadece toplumun bu çalışmaları disiplinli bir şekilde yürüttüğümüzü bilmesini istiyoruz. Söylediğim sürede de raporumuzu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndereceğiz'' diye konuştu.

Çalışmanın aralık ayında tamamlanması hedefleniyor

Gazetecilerin ''Bu iddia nereden çıktı ve kurumunuzda nasıl bir kanaat oluştu?'' şeklindeki sorusu üzerine İnce, ''Adli Tıp Kurumu'nda yürütülecek çalışmaların aralık ayında Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi konusunda umudum var. Bu konuda da elimizden geleni yapıyoruz. Ama şu anda 'bulguların sonuçları şudur' dediğimiz hiçbir bulgu yok. Önümüzdeki ay Cumhuriyet Başsavcılığı, rapor kendilerine ulaştığı zaman gerekli açıklamayı yapacaktır'' dedi.


İnce, gazetecilerin ''Vücudunda zehirleyici madde var mı yok mu?'' şeklindeki sorusu üzerine ise''Gazetede çıkan haberde yer alan maddeyi biz bulmadık. Bu haber nasıl oluştu onu da bilmiyoruz. Benim burada taahhüt ettiğim bir süreç var. Bu süreç sonunda da raporu hazırlayıp Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndereceğiz. Bunun disiplinli bir şekilde yürütüldüğünü toplumumuza duyurmak istiyorum. Sabırla beklemeleri gerekiyor. Bu haber nasıl çıktı, hiçbir fikrim yok'' diye konuştu.

Gazetecilerin ''Nasıl bir aşama kaldı'' sorusu üzerine İnce, şunları kaydetti:

''Önümüzdeki hafta sonuna doğru İhtisas Kurulu'na sonuçlarımızı verebileceğimizi düşünüyorum. Bu kurulun çalışması ne kadar sürecek bilmiyorum, ama gerekli özen ve hız gösterilecektir. Aralık ayı içinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndereceğiz. Raporu biz açıklamayacağız, açıklamak isterse savcılık açıklayacaktır. İşin sahibi başsavcılıktır. Biz onlara istedikleri konularda bilgi desteği sağlıyoruz.''

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de terör operasyonu: 4 ölü

Viranşehir'de terör operasyonu: 4 ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık