Ana Sayfa Urfa Haberleri 'Affı olmayan bir vahşet'

'Affı olmayan bir vahşet'

İHD, cezaevi aracında 5 tutuklu ve hükümlünün yanarak can vermesinin affı olmayan bir vahşet olarak değerlendirip, sorumluların cezalandırılmasını istedi.

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2011 Cuma 13:10
'Affı olmayan bir vahşet'
ANKARA - İHD Genel Merkezi, Van'dan İstanbul'a cezaevi aracıyla götürülürken Kayseri Pınarbaşı'nda araç içerisinde yanarak can veren 5 tutuklu ve hükümlü için yazılı açıklama yaptı.

70275

Bunun affı olmayan bir vahşet olduğunun belirtildiği açıklamada, İHD olarak cezaevleriyle ilgili yapmış oldukları çalışmalarda ve hazırladıkları raporda; cezaevlerinde, sevklerde, hastane ve mahkemelere gidişlerde ring araçlarında yaşanan kötü muamele, zaman zaman yaşatılan şiddet, havasız kalma, hücreler oluşturulduğu için hareket kısıtlanması yaşanması, kelepçe takılması, uzun yolculuklarda bile bu kelepçelerin çıkarılmaması ve buna bağlı olarak mahpusların bu araçlara binmemek için birçok haklarından vazgeçtiklerine ilişkin konulara dikkat çekildiği kaydedildi. 

Cezaevi aracında 5 tutuklu ve hükümlüğünün yanarak yaşamını yitirmesini affı olmayan bir vahşet olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Tüm görevlilerin kurtulduğu ve kaçabilecekleri ihtimali gözetilerek mahpusların bulunduğu kısmın kapılarının açılmadığını ve ölüme neden oldukları düşünüldüğünde mahpuslara yapılan uygulamaların boyutu ortaya çıkmaktadır. 5 insanın yaşamlarından sorumlu olan tüm görevlilerle ilgili soruşturmanın en kısa zamanda yapılması ve bu insanların yanarak ölümlerine sebep olanların cezalandırılması gerekmektedir. İnsana reva görülen bu muameleyi de kamuoyunun iyi bilmesi ve vicdanlarında muhasebe yapmasını umut ediyoruz" denildi. DİHA

70276

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık