Ana Sayfa Urfa Haberleri Afganlılar Akyürek’i bağrına bastı

Afganlılar Akyürek’i bağrına bastı

- AK Parti Şanlıurfa Milletvekili adayı Mehmet Akyürek, gece gündüz demeden il genelinde seçim çalışmalarını sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 26 Mayıs 2011 Perşembe 12:39
Afganlılar Akyürek’i bağrına bastı


     Ağırlıklı olarak seçim çalışmalarını Ceylanpınar ilçesinde ev, esnaf ve Afganlıları ziyaret ederek gerçekleştiren Mehmet Akyürek, Afganlı göçmenlerin ilgi odağı oldu. Akyürek’i bağrına basan Afganlı göçmenler, kendisini ev, oda, işyerlerini gezdirerek sorunlarını ve taleplerini birbir sıraladılar ve destek istediler.

     Bilindiği gibi Afganistan'dan kaçarak Türkiye'ye yerleşen 214 aile, kendileri için Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesi girişinde kurulan köyde huzur içinde yaşıyorlar. Şanlıurfalı Afganlar, çocuklarını Türk Üniversitelerinde okutma mutluluğu ile yaşıyorlar. Türkiye'ye 1983 yılında ulaşan 214 Afgan ailesi, Dünya Bankası desteğiyle Ceylanpınar'da köyleri kuruluncaya kadar, 4 yıl Diyarbakır'da bir kampta barındılar. Burada kaldıkları süre içinde deri elbise dikme ve tarım işçiliğindeki hünerleri ile para kazanmaya da başlayan aileler, Türk nüfusuna geçirildi.

     1987 yılında da Ceylanpınar'a yerleşen Afganlılara, her bir aileye olmak üzere 20 dönüm tarla verilerek 250 haneli Evren Paşa adlı köyde yaşamlarını sürdürmeye başladılar. Bugünlerde nüfusu 1800'e varan köyün halkı, tarlalarında buğday, mercimek, pamuk yetiştirip, hayvancılık yapmayı sürdürüyor. İl genelinde olduğu gibi onlarında bazı sorunları var ve o sorunlarının kısa sürede çözüme kavuşması için kendilerini ziyaret eden AK Parti Şanlıurfa Milletvekili adayı Mehmet Akyürek’e ileterek destek olmasını istediler.

     AK Parti Şanlıurfa Milletvekili adayı Mehmet Akyürek, kendisine iletilen sorunların çözümü konusunda elinden geleni gayreti göstereceği sözünü verdiğini belirterek, “Zaten diğer arkadaşlarımız gibi belirlediğimiz ve acil çözüm gerektiren konuları Devlet bakanımız Faruk Çelik’e iletiyoruz. Acil çözüm gerektiren konular Bakanımızın talimatıyla çözülüyor. Diğerlerini ise belli bir plan dahilinde çözme kararı alındı. İnşaallah 12 Haziran seçimleri sonrasında Şanlıurfa’mızın elektrik, su ve yol gibi genel sorunları çözüme kavuşturulacak. Yeni yatırımlar gerçekleştirilecek. Zaten biz hemşerilerimize hizmetkar olmak için bu yola baş koyduk” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star