Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Siyaset Ahmet Bahçivan'da Yarışa Katıldı.

Ahmet Bahçivan'da Yarışa Katıldı.

Şanlıurfa eski Belediye Başkanı Ahmet Bahçivan, 2011 Genel Seçimlerinde Şanlıurfa'dan Milletvekili Olabilmek İçin AK Parti'den aday adayı oldu

Giriş Tarihi: 16 Mart 2011 Çarşamba 12:55
Ahmet Bahçivan'da Yarışa Katıldı.
ÖZGEÇMİŞ

AHMET BAHÇIVAN

1951 yılında Şanlıurfa’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Şanlıurfa’da tamamladıktan sonra 1969 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesinde yüksek öğrenimine başladı.1975 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesinden Elektronik Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Üniversite öğrenimi sırasında Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) İcra konseyi üyeliği ve KTÜ Talebe Birliği Başkanlığı yaptı.Bu yıllarda 3 arkadaşıyla birlikte Milli Kaynak dergisini çıkartarak şiir ve makaleler yayınladı. Kürtçe, Arapça ve İngilizce bilmektedir.

İş hayatına Meteoroloji Genel Müdürlüğü Telsiz atölyesinde başmühendis olarak başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında Elektronik Sanayi Şube Müdürü olarak görev yaptı. Daha sonra İstanbul’da özel sektöre ait bir televizyon fabrikasında genel müdür olarak çalıştı. Bu görevi esnasında defalarca yurtdışına teknik seyahatlerde bulundu. İngiltere’de mesleki ihtisas yaptı.1978 yılında Türkiye’ye dönerek o güne kadar ithalat yoluyla Türkiye’de satışı gerçekleşen küçük elektrik motorlarını üretmeye başladı.

Siyasete Refah Partisinde 1991 yılında Şanlıurfa milletvekili adayı olarak girdi.1994 Yerel seçimlerinde % 45 oy alarak Şanlıurfa Belediye Başkanı seçildi.1999 yerel seçimlerinde % 42 gibi bir oy alarak Şanlıurfa Belediye Başkanlığına yeniden seçildi.

Belediye başkanlığı döneminde aşağıdaki büyük projelere imza atmıştır;ü Karakoyun Projesi Şehirde hastalık ve koku saçarak görüntü ve çevre kirliliğine yol açan ve 50 yıldır hiçbir siyasetçinin vaat etmesine rağmen üzerini kapatamadığı Karakoyun deresi kurutularak üzerine modern bir iş merkezi yapılmıştır. Belediye meclisinin kararıyla kendi döneminde ve muhalefet belediye başkanı döneminde olmak üzere 2 defa bu önemli projenin uygulayıcısı olarak bu iş merkezine ‘’AHMET BAHÇIVAN İŞ MERKEZİ’’ adı verilmiştir.ü Urfa’nın altyapısı Urfa altyapısının % 100’ü yenilendi.ü İçme suyu arıtma tesisi Şanlıurfa’nın bütün içme suyu ihtiyacı bu tesisten karşılanmaktadır. Bir milyon nüfusun su ihtiyacını karşılayacak tesis yapılmıştır. Bu aşamada aynı zamanda 1350 km su şebekesi döşenmiştir. Tesis ilave su depolarıyla 3 milyon nüfusa hizmet verebilir.ü Parklar Toplamı 300 bin metrekareden fazla 108 adet küçüklü büyüklü park yapıldı.Altyapı projesini Belediye imkânlarıyla, İçme Suyu Arıtma Tesis’ini İslam Kalkınma Bankası’ndan (19 milyon $) ve Avrupa Birliği’nden (23 milyon € hibe alarak ) alınan kredi ve hibelerle tamamlamıştır. Başkanlığının son döneminde ATIK SU ARITMA TESİSİ, KATI ATIK TESİSİ ve RAYLI SİSTEME GEÇİŞ ile ilgili projeleri gerçekleştirmek için KANADA hükümetinden 100 milyon $ ‘a varan hibe ve yap işlet metoduyla kredi temini aşamasına gelinmişti.

10 yıllık Belediye Başkanlığı döneminde 11 aylık dönem dışında iktidar partisi belediye başkanı olmadan bu hizmetleri tamamlamıştır.

Ayrıca 10 yıllık Belediye Başkanlığı dönemini anlattığı “ Feodalizmin Merkezinde Siyasette 10 Yıl “ adlı basıma hazır hale getirdiği bir kitabı bulunmaktadır.

Şanlıurfa’da temiz geçmişi, başarılı hizmetleri, mütevazı yapısı ve çok iyi bir hatip olarak bilinir. Ayrıca iyi bir kültür altyapısı ve sanayici kimliği önemli vasıflarındandır.

Saygılarımla

AHMET BAHÇIVAN

ELEKTRONİK YÜKSEK MÜHENDİSİ

ŞANLIURFA ESKİ BELEDİYE BAŞKANI

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Bakanlar Özhaseki ve Fakıbaba Şanlıurfa'da Buluştu

Bakanlar Özhaseki ve Fakıbaba Şanlıurfa'da Buluştu

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık