Ana Sayfa Magazin Ahmet Kaya'nın Ölümünün 11. Yılı

Ahmet Kaya'nın Ölümünün 11. Yılı

Ahmet Kaya, bundan tam 11 yıl önce bugün 16 Kasım 2000 tarihinde, geçirdiği kalp krizi ile hayata gözlerini yumdu.

Giriş Tarihi: 16 Kasım 2011 Çarşamba 07:22
Ahmet Kaya'nın Ölümünün 11. Yılı
İşte, ülkede hep tartışmalarla hatırlanan ama yaptığı müzikle de herkesin büyük beğenisini toplayan Ahmet Kaya’nın hayat hikayesi…

Sanatçı, 28 Ekim 1957’de Malatya’da dünyaya geldi. İşçi bir babası olan Kaya, ailenin beş çocuğundan en küçüğüydü.

Müziğe babasını aldığı ve üzerinde kendi vesikalı fotoğrafının olduğu bir bağlama ile başladı.

Ailesine Hep Destek Oldu

24 Temmuz İşçi Bayramı’nda daha 9 yaşındayken sahneye çıktı, babasının işçi arkadaşlarına konser verdi ve bu onun için unutulmaz bir anı oldu.
Okuldan kalan zamanlarda, bir plakçılık yapmaya başladı. Orta 2’de iken okulu bırakıp ailesi ile birlikte İstanbul’a geldi. Ardından da farklı işlerde çalışarak ailesinin geçimine destek oldu.

16 yaşında yasadışı afiş basmaktan hapse atıldı. Daha sonra birkaç arkadaşıyla birlikte Halk Birimleri Derneği'nin çalışmalarına katıldı. Bu çalışmaları sırasında çeşitli etkinliklerde bağlama çalmaya devam etti.

Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılan bir etkinlikte Ruhi Su ile tanışma fırsatı buldu ve Mahsus Mahal isimli Ruhi Su türküsünü söyledi.

12 Eylül, Yaratıcılığını Kamçıladı

12 Eylül darbesi, birçokları gibi onun da hayatını değiştirdi. Neredeyse tüm arkadaşları tutuklanan Ahmet Kaya bu dönemde, duygularını dizeler döktü ve sayısız beste yaptı.

Siyası karışıklıkların yaşandığı o dönemde, tehlikeli bulunan bestelerini albüm yapacak bir plak şirketi bulamadı ama şarkıları dilden dile yayılmaya başladı. 1978 yılında Gelibolu'da askerlik yaptı, bu arada askeri orkestrada müzik çalışmalarına devam etti. Askerlik dönüşü Emine Kaya ile evlendi ve 1982 yılında kızları Çiğdem doğdu.

1987’de kızı Melis’in dünyaya gelmesi ile ikinci kez baba oldu. ‘An Gelir’ albümü ile liste başı olan Ahmet Kaya’nın müzik tarzı da o yıl adlandırıldı. Tarzı, Özgün Müzik’ti...90’lı yıllarda şarkıları ile kitlelere ulaşan Ahmet Kaya’nın başı dertten kurtulmadı.Şarkı sözleri yüzünden, mahkeme koridorları hayatının ve şarkılarının bir parçası oldu.

'Sürgünlere Yolladılar...'

Magazin Gazetecileri Derneği tarafından, 98 yılının En Başarılı Sanatçısı seçilen Ahmet Kaya, ödülünü almak üzereye sahneye çıktı ve yaptığı “Ben bu ödül için İnsan Hakları Derneği’ne, Cumartesi Anneleri’ne, tüm basın emekçileri ve tüm Türkiye halkına teşekkür ediyorum. Şu anda hazırladığım ve önümüzdeki günlerde yayımlayacağım albümde bir Kürtçe şarkı söyleyeceğim ve bu şarkıya bir klip çekeceğim. Aramızda bu klipi yayınlayacak yürekli televizyoncular olduğunu biliyorum, yayınlamazlarsa Türkiye halkıyla nasıl hesaplaşacaklarını bilmiyorum” konuşmasının ardında salonda bir sessizlik oldu ve ardından aralarında birçok ünlü ismin bulunduğu kişiler tarafından eşi Gülten Kaya ile oturduğu masaya çatal, bıçak yağdırıldı.

Bu sözlerin ardından Vatan haini ilan edilen Ahmet Kaya, o gece bahsettiği Kürtçe şarkısını stüdyoda kaydettikten sonra bir daha ülkesine dönmemek üzere Paris’e yerleşti.

Vatanını terk ettiği o günü ise ‘Sürgün Acısı’ şarkısındaki şu dizelerle anlattı…

İki damla gözyaşımla
Satıldım pazarlarda
Kırdılar yüreğimi
Kırdılar azarlarla
Sürgünlere yolladılar
Sabah dörtte yağmurlarla
Ben yandım
Siz yanmayın Allah aşkına


16 Kasım 2000 yılında Paris’te geçirdiği kalp krizinin ardından eşinin yanında hayata gözlerini yumdu. Kendisi gibi ülkesini terke etmek zorunda kalan ve Paris’te hayatını kaybeden Yılmaz Güney’in Père-Lachaise’deki mezarının yanına defnedildi. 43 yıllık hayatından geriye, hafızalara kazınan 18 albüm ve 200’e yakın şarkı kaldı…(haber365.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık