Ana Sayfa Siyaset Ahmet Türk, Ayhan'a Destek İçin Viranşehir'de Konuştu

Ahmet Türk, Ayhan'a Destek İçin Viranşehir'de Konuştu

Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Ahmet Türk, bloğun tutuklu Urfa adayı İbrahim Ayhan'a destek vermek için Viranşehir'de düzenlenen mitinge katıldı.

Giriş Tarihi: 5 Haziran 2011 Pazar 12:47
Ahmet Türk, Ayhan'a Destek İçin Viranşehir'de Konuştu
DTK Eş Başkanı ve Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Ahmet Türk, bloğun tutuklu Urfa adayı İbrahim Ayhan'a destek vermek için Viranşehir'de düzenlenen mitinge katıldı. 2011 seçimlerinin Kürtler için referandum olduğunu belirten Türk, "Seçimlerden sonra Kürt dilini ve Demokratik Özerklik'i tanımayan bir anayasayı asla kabul etmeyeceğiz" dedi.

Seçim bölgesi Urfa merkez ve merkezin doğu ile güney köylerinin yanı sıra, Viranşehir, Ceylanpınar ve Siverek ilçeleri olan, oy pusulasında bağımsızlar arasında ise 9. sırada yer alan Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu'nun "KCK davası"ndan tutuklu bulanan adayı İbrahim Ayhan için seçim bölgesi olan Viranşehir'de miting düzenlendi. 15 bini aşkın kişinin katıldığı mitinge bloğun Mardin adayı ve DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, Ayhan'ın vekili Bekir Benek, SES Genel Kadın Sekreteri Bedriye Yorgun,İbrahim Ayhan’ın ailesi ve Annesi Zeko Ana, BDP'li ilçe belediye başkanları ve yöneticiler de katıldı. Miting saygı duruşu ile başladı.Ardından Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk bir konuşma yaptı. Seçimlerin Kürtler için çok önemli olduğunu söyleyen Türk, "Bizler bu seçimi referandum olarak görüyoruz. Biz Kürtler için bu seçim varlık ve yokluk seçimidir. Barış için elimizi uzattık. Sesimizi yükselttik. Fakat kirli siyaset yapanlar barış elimizi tutmadı. Birçok siyasetçi Kürt sorunu için başta olumlu konuştu. Biz demokrasi mücadelesi veriyoruz, isteklerimizi açıkladık. Bu isteklerimiz için sokaklarda mücadele vermeye devam edeceğiz ve Demokratik Özerklik kabul edilene kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu. Seçimlerden sonra hazırlanacak yeni anayasada Kürtlerin statüsünün kabul edilmemesi halinde bunu kabul etmeyeceklerini kaydeden Türk, "Kürt dilini ve demokratik özerkliği tanımayan bir Anayasa'yı kabul etmeyeceğiz. Çünkü bu Anayasa yeni bir anayasa anlamı taşımayacaktır" dedi.

Türk'ün konuşması sık sık  "Ayhan meclise" sloganları ile kesildi. Türk'ün konuşmasının ardından söz alan İbrahim Ayhan'ın vekili Bekir Benek şunları söledi Nerdeyse dokuz ay önce haksız, hukuksuz bir şekilde siyasi soykırım operasyonları çerçevesinde tutsak edilen Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu, Urfa Bağımsız Milletvekili adayı Sayın İbrahim AYHAN’ın en sıcak selamlarını siz değerli halkımıza iletmekten son derece onur duyduğumu belirtmek isterim.dedi      


Vekil BENEK Hükümet Kürtleri yok sayıyor. Oysa Kürtler yok sayılmayı asla kabul etmez. Demokratik gücüyle inkâra karşı direnişteler.

Bize terörist diyen zihniyet ne yapıyor?

İnsanların öldürülmelerine zemin hazırlıyor? Peki soruyorum kim terörist?

Halkın katlini konuşmaya değmez diyenler mi, yoksa emek, demokrasi, özgürlük için mücadele verenler mi?

Kim terörist?

Kürt halkının haklarını yok sayanlar mı, yoksa Kürtlerin kolektif haklarını savunan siyasetçiler mi?

Kim?

Siz gerçek teröristleri biliyorsunuz. İnkar, imha ve asimilasyon politikalarını devam ettirenlerdir… Asıl onlar teröristler …ve onlarında başı terörist başıdır.…

Bu böyle bilinsin. dedi

Müzik Grubu Koma HEMDEM, Kürt Sanatçı Berivan ARİN ve üünlü Ozan Comert sahneye çıktı. Ozan Comert birlik ve beraberlik dileyip, Viranşehirlileri selamladı. Daha sonra birbirinden güzel şarkılar seslendiren Ozan Comert'in sahneye çıkmasıyla cadde üzerinde havai fişek gösterisi yapıldı. Konser gecenin geç saatlerine kadar sürdü.
Bu arada AKP İlçe binası üstüne çıkan bazı kişilerin AKP tabelası önünde durup zafer işaretleri yaptıkları gözlenirken, mitingden


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık