Ana Sayfa Urfa Haberleri AİLE EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

AİLE EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen “İSLAMDA AİLE” konu konferansa Prof.Dr M.Nihat Hatipoğlu katıldı.

Giriş Tarihi: 27 Mayıs 2014 Salı 13:45
AİLE EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

Konferansın açılış konuşmasını İl Müdürümüz Murat Demirkol yaptı. Aile yapısının önemine değinen Demirkol, Hayata gözümüzü açtığımız ilk andan itibaren kendimizi içinde bulduğumuz ve ömrümüz boyunca sığınacak limanımız kabul ederek sıcaklığını koştuğumuz bir yapı olan aile kurumu, insani değerlerin yaşatılmasını ve gelecek kuşaklara aktarılmasına zemin sağlamıştır. Evrensel anlamda vazgeçilmez önemi bulunan aile kurumu, hemen hemen her toplumda kutsal bir statüye sahip olduğunu söyledi.

Demirkol, sevgi, saygı, hoşgörü, özveri, paylaşım, sadakat ve sorumluluk sahibi olma yetilerimizi ailemizden alırız. İnsan için ilk ve en önemli eğitim zemini olarak aile bir okul gibi, iyi ve güzel değerlerin korunmasını, kötülüklerin dışarıda tutulmasının sağlanmasını gerektiğini belirtti.

Demirkol,” Toplumsal çözülmeyi önleyecek güce sahip belki de tek yapı olan ailenin nadir bulunan bir çiçek misali özenle korunması gerekmektedir. Bu hassa yapıyı korumak amacıyla kurulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın İl Müdürlüğü ve kıymetli mesai arkadaşlarımla aile yapısını korumak ve yaşatmak için gereken tüm gayreti göstereceğimizi ifade etmek istiyorum. Hayata geçirilecek sosyal politikalar ve gerçekleşecek bu ve benzeri birçok etkinlikle aile kurumunu kamuoyunun gündemine taşıyıp, toplumda farkındalık oluşturarak önemli bir adım atmaya çalışacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, aile değerlerimizi korumaya yönelik hassasiyetimizi hiçbir zaman kaybetmemek dileğiyle toplantımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

İl Müdürümüz Murat Demirkol’un konuşmasının ardından sahneye alkışlar arasında çıkan Prof.Dr. Nihat Hatipoğlu, aile kurmanın insanlığın en temel vazifelerinden biri olduğunu söyledi.

Hatipoğlu, konuşmasına Soma faciasında hayatını kaybeden işçilere Allah'tan rahmet dileyerek başladı. İslam'da ailenin önemini anlatarak erkek-kadın ilişkisinin günümüzde zayıfladığını ve toplumda ortaya çıkan olayların erkek-kadın çatışmasından kaynaklandığını söyledi. Peygamberimizin kadınlara ve aileye büyük önem verdiğini belirten Prof. Dr. Hatipoğlu, " Peygamber efendimiz kadınlara karşı inanılmaz hassas ve narindi. Ne kadar hassas olduğunu anlamak için Peygamberin hanımlarına ve çocuklarına karşı nasıl davrandığına iyi bakın. Aile kurmak insanlığın en temel vazifelerinden biridir. Bu vazifeyi en iyi şekilde en mükemmel şekilde yerine getirmek temiz aile kurmak her Müslümanın vazifesidir. İşte tam bu noktada aile kurarken kadınlar erkekler çok dikkatli olmalıdırlar. Birbirini asla incitmemelidirler ki sağlam bir aile ortaya çıksın. Dışarda başıboş gezen insanlara bakın mutlaka aile içinde iletişim kopukluğu vardır" ifadelerine yer verdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star