Ana Sayfa Sağlık AİLELER DİKKAT!!!

AİLELER DİKKAT!!!

Son yıllarda yayınlanan raporlara göre Türkiye’de uyuşturucu kullanım yaşının 9’a düştüğü belirlendi.

Giriş Tarihi: 8 Nisan 2015 Çarşamba 05:21
AİLELER DİKKAT!!!

Son yıllarda yayınlanan raporlara göre Türkiye’de uyuşturucu kullanım yaşının 9’a düştüğü belirlendi. Daha kötüsü ise İnsan sağlığını tehdit eden bu maddeleri kullananların genelde eğitimden uzak kalan çocuklar olması.

Türkiye’de son yıllarda yapılan çalışmalar gençliğin nasıl heba olduğunu gösterir nitelikte. Öyle ki ülkemizde sigaranın Zararlarının anlatıldığı onca çalışma yapılırken maalesef bu araştırmalardaki çarpıcı sonuç durumun daha vahim olduğunu gösteriyor. O da Türkiye’de uyuşturucuya başlama yaşı 9’ kadar düştüğü.

Çocuklar sağlıklarını tehdit eden bu maddeye önce sigara ile başlıyorlar. Bir süre sonra bu durum alışkanlık haline geliyor. Sonrasında ise çocuklar oyunlardaki level atlar gibi bu defa uyuşturucuya yöneliyorlar.

2014 TUBİM (Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi) raporuna göre maddeyi ilk kez kullanma yaş ortalaması 13. Okul çağında kullanılan madde gruplarında ise Esrar ve türevleri yüzde 84 ile ilk sırayı alırken, uçucu maddeler yüzde 32 ile ikinci sırada bulunuyor. Listenin son sırasında ise yüzde 22 ile uyarıcılar geliyor.

Öte yandan Türkiye’deki madde kullanım oranları eğitim durumuna göre değişkenlik gösteriyor. Rapora göre, uyuşturucu kullananların yüzde 67’si lise terk olurken, yüzde 22’lik kısmı ise, ortaokuldan terk.

Üniversiteyi terk edip uyuşturucu madde kullananların oranı yüzde 6 iken, ilkokul terk yüzde 3 oranında.

Raporda insan olgunlaştıkça ve bu maddelerin zararlı olduğunu kavradıkça bunlardan uzak durmaya çalışıyor. Üniversite mezunu uyuşturucu kullananların oranının yüzde 2 olması bu durumu ispatlıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık