Ana Sayfa Urfa Haberleri AİLESİ Ş.Ç. İÇİN ÖLÜM EMRİ VERDİ

AİLESİ Ş.Ç. İÇİN ÖLÜM EMRİ VERDİ

13 yaşındaki kızı Ş.ǒyi 30 bin liralık kumar borcu karşılığı sattığı iddia edilen baba, Adana’da bir çadırda bulunan Ş.Ç için ölüm kararı çıkarttı.

Giriş Tarihi: 5 Mayıs 2012 Cumartesi 14:19
AİLESİ Ş.Ç. İÇİN ÖLÜM EMRİ VERDİ
3 yaşındaki kızı Ş.ǒyi 30 bin liralık kumar borcu karşılığı sattığı iddia edilen baba, Adana’da bir çadırda bulunan Ş.Ç için ölüm kararı çıkarttı. Ablası için öldürme emri verilen 12 yaşındaki H.Ç durumu dayısına bildirdi.


Şanlıurfa’da babasının 30 bin liralık kumar borcu karşılığı satılan ve önceki gün Adana’da tarım işçilerinin yaşadığı bir çadırda bulunan 13 yaşındaki S.ǒnin babasının gözleri önünde 3 kişi tarafından bayıltılarak kaçırıldığı ortaya çıktı.


Şanlıurfa’nın Eyyübiye Mahallesi’ndeki evinden 4 Nisan günü kaçırılan henüz 13 yaşındaki 8. sınıf öğrencisi Ş.ǒnin hayatını kurtaran dayısı Dicle Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu, Ş.ǒnin kurtarılması için tam 24 gün boyunca savcılığa sesini duyurabilmek için çalıştığını söyledi. Uzun süredir kumar oynayan 6 çocuk babası Ahmet Ç. 30 bin liralık kumar borcunu ödeyemeyince 20 yaşındaki 3 çocuk babası Mehmet Karamus’a arsasını teklif etti. Ancak arsa değeri kumar borcunu karşılayamayınca baba Ahmet Ç. 13 yaşındaki kızı Ş.ǒyi Mehmet Karamus’a 30 bin lira karşılığında sattı. 4 Nisan günü Ahmet Ç.’nin 3 arkadaşı tarafından babasının gözleri önünde bayıltılarak kaçırılan Ş.Ç. önceki gün Adana’da tarım işçilerinin kaldığı bir çadırda bulundu.


Ş.ǒnin bulunmasından ardından Mehmet Karamus tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, Şanlıurfa Ş.Ç. Çocuk Esirgeme Kurumu’na gönderildi. Dayı Şeyhanlıoğlu’nun iddiasına göre, Ş.ǒnin babası Ahmet Ç. 12 yaşındaki oğlu H.ǒye “Kızı öldüreceğiz, sen üstleneceksin” dedi. Hüseyin Şeyhanlıoğlu, yeğeni için verdiği mücadeleyi şöyle anlatıyor, “Ş.ǒnin babası Ahmet inşaat işciliği yapan bir adam, 6 çocuğu var. Ben, S.ǒnin annesinin dayısıyım. S.ǒnin babası bir süre önce kumar oynuyordu, bir gün Ş.Ç beni arayıp “Dayı bizi kurtar, babam ve amcam her gün annemi dövüyor” dedi. Annesi ve babasını barıştırmıştım. Ş.ǒnin kaçırılmasından 5 gün sonra döndüğümde olayı duydum. Hemen yeğenimi aradım. Bana, “Dayı, kızımı kumar borcu için sattılar. Ahmet’in gözü önünde 3 adam geldi. Kız istemediği için babasının gözünün önünde bayıltırak kızımı kaçırdılar” dedi. Urfa Adliyesi’ne gittim. Savcı Mustafa Ogan günlerce bu dosyayla ilgilenmedi. Son olarak çareyi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yazı yazmakta buldum. Savcı Mustafa Ogan’ı da HSYK’ya şikayet ettim. Çok kısa süre sonra Fatma Şahin adına aradılar. Ş.Ç kaçırıldığı kişilerin tarım işcisi olarak çalıştığı Adana’da bir çadırda bulundu. Mehmet Karamus’un babası polisteki ifadesinde kızın babasıyla 30 bin liraya anlaştığını söyledi. Ş.Ç önümüzdeki ay SBS’ye girecekti. Sınav parasını bile vermiştim. Şanlıurfa emniyeti şu anda ailenin kardeşleri için tedbir aldı.”


‘Satmadım eşimi boşayacağım’

14 yaşındaki Ş.Ç.’nin babası 40 yaşındaki Ahmet Ç., iddiaları reddetti. Kızının evden kaçtığını, satmasının söz konusu olmadığını söyleyen baba Ahmet Ç., “Bana iftira atanlar hakkında dava açıyorum. Kızımın kaçmasına göz yumduğu için tartıştığım ve bana atılan iftiralara ortak olan eşimi de boşayacağım” dedi. Ahmet Ç., olayların psikolojisini bozduğunu söyledi. Ahmet Ç., 6 çocuğunun en büyüğü olan Ş.ǒnin evden kaçmasında annesinin bilgi sahibi olduğunu ileri sürüp, “Kızımın kaçmasından annesi haberdar. Bu durumu öğrenince eşimle tartıştık ve evden kovdum. Ben abdestli, namazlı bir adamım ve hayatımda kumar oynamış değilim” dedi. Ahmet Ç., “Yazılanlar, söylenenler gerçek olsaydı şu an ben rahat dolaşamazdım ve cezaevinde demir parmaklıklar ardında olurdum.


Yazılıp, çizilen her şey yalan. Hayatımda kumar oynamadığım gibi kızımı hiçbir şekilde para karşılığı kimseye satmadım, hayatta da böyle bir yanlış yapmam. Bu olay yüzünden psikolojim bozuldu, toplum içinde başımı kaldıramaz oldum” diye konuştu. Halen koruma altında tutulan Ş.Ç.’nin amcaları Ferit Ç. ile Ramazan Ç. ise yeğenlerinin sevdiği adama kaçtığını, ağabeylerinin bulunması için polise gittiğini belirtti. Amcalar, “Tüm iddiaları yengemiz ortaya atıyor. Savcılığa gidip bu şikayet dilekçesini veren yengemiz, okuyup yazmayı da bilmez. Şimdi kendimizi aklamak adına gerekirse 300 bin lira harcayacağız” dedi.


Vatan/Öznur Karslı


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star