Ana Sayfa Siyaset AK PARTİ'DE SEÇİM BEYANNAMESİ SON ŞEKLİNİ ALIYOR

AK PARTİ'DE SEÇİM BEYANNAMESİ SON ŞEKLİNİ ALIYOR

AK Parti’nin seçim beyannamesinin detayları netleşiyor.

Giriş Tarihi: 25 Eylül 2015 Cuma 05:03
AK PARTİ'DE SEÇİM BEYANNAMESİ SON ŞEKLİNİ ALIYOR

AK Parti’nin seçim beyannamesinin detayları netleşiyor. Yerli ekonomi modelini esas alan milli seçim beyannamesinde ekonomideki önceliğin gençlere verileceği öğrenildi. 3. Havalimanı, 3. Köprü ve Kanal İstanbul gibi mega projelerin devam edeceğinin vurgulanacağı beyannamede iki büyük vizyon projenin daha açıklanması planlanıyor.

Ak Parti’den edinilen bilgilere göre 7 Haziran seçimleri için hazırlanan seçim beyannamesin temel ayaklarında ise değişiklik bulunmuyor. Gençlerin merkezde yer alacağı yeni beyannamede okuyan, iş arayan, üniversiteyi yeni bitirmiş, gençler için farklı projeler sunulacak. Bu kapsamda gençlerin kültür, sanat yoluyla kendilerini ifade edebilme ve toplumun içerisine katılmaları teşvik edilecek.

SON ŞEKLİ VERİLİYOR

Özellikle tarım sektöründeki gençlere yeni girişimci destekleri sunulacak. Örneğin köydeki genç çiftçiler iş kurmak istediklerinde onlara hem maddi destek verilecek hem de uzmanlar aracılığı ile yatırımları yönlendirilecek. Henüz son şekli verilmeyen seçim beyannamesinde kamuoyuna yansıyan bin ile bin 100 lira arasındaki emekli maaşlarını bin 100?e tamamlama ve bin 100 TL’nin ün üstündekileri de yıllık bin 200 liralık ek seyyanen artıştan istifade ettirmenin de yer alacağı belirtiliyor. Bu da emekliye her yıl ilave bir maaş verilmesi anlamına geliyor.

Sosyal yardımlara ayar

Yoksulluğu azaltmak amacıyla sosyal yardımlar gözden geçirilecek. Sosyal yardımlardan faydalanacak kişiler objektif ölçütlere göre belirlenmesine yönelik çalışma yapılacak. Hem tasarrufları hem de yerli üretim artırıcı teşvik mekanizmaları hayata geçirilecek. Bireysel emeklilik sisteminde kesinti oranlarını uluslararası düzeylere yaklaştırılacak. Yerli otomobil, uçak ve trenlerin üretimine ağırlık verilmeye devam edilecek.

Gençler merkeze alındı

Seçim beyannamesi hakkında bilgi veren kaynaklar vatandaşı ilgilendiren, cebine dokunan konulara yönelik reformlara ağırlık verildiğini ifade ederek gençlerin merkeze alındığını söyledi. 7 Haziran’daki seçimler için hazırlanan seçim beyannamesinin temel ayaklarında değişiklik olmayacağını aktaran ekonomi kurmayları “Ancak vatandaşların bazı konularda talepleri oldu. Onların önemsediği konularda iyileştirmeler olacak” dedi.

Herkes memnun olacak

Seçim beyannamesine yönelik çalışmalar gece gündüz sürüyor. Çalışmaları değerlendiren bir yetkili Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandığında seçim beyannamesinin her kesimi memnun edeceğinin altını çizerek, “Emekliler gençler çiftçiler yoksul vatandaşlar kadınlar bu toplum kesimlerine yönelik insanları heyecanlandıracak maddeler var. AK Parti’nin toplumu milleti kucaklayan yüzünü daha güçlü sunacağız” dedi.

Tarım ve reel sektöre kaynak

Emekli, işsiz, çalışan, çiftçi ve iş dünyasına önemli kazanımlar sunulacak. Beyannamenin ekonomideki hedeflerinde işsizlik oranının 2023 yılına kadar yüzde 5’e indirilmesi yer alacak. Kadınların işgücüne katılım oranının yüzde 38 düzeyine çıkarılması planlanırken, işsizlik sigortasından yararlanma koşulları da esnetilecek. Ayrıca tarım sektörüne yıllık 10 milyar TL’nin üzerinde hibe desteği verilmesi üzerinde duruluyor.

SEÇİM BEYANNAMESİNDE NELER VAR?

-İşsizlik oranları yüzde 5 düzeyine indirilecek.

-Yeni dönemde emekli maaşlarında yaklaşık bir maaş düzeltme olacak.

-Sosyal yardımlar yoksulluğu azaltacak şekilde gözden geçirilecek.

-İşini kurmak isteyen gençlere girişimcilik destekleri verilecek

-Yeni vizyon projelerle Türkiye cazibe merkezi haline gelecek.

-Kadınların işgücüne katılım oranını yüzde 38 düzeyine çıkarılacak.

-Yeni dönemde işsizlik sigortasından yararlanma koşulları esnetilecek.

-Yurtiçi tasarrufların artırılmasına yönelik çalışmalar sürdürülecek.

-Yerli girdi ve hammadde üretimi ve kullanımı teşvik edilerek ithalata bağımlılık azaltılacak.

-İthalat azaltacak yeni teşvik sistemi hayata geçirilecek.

-Elektrikli araçlar için prototip batarya üretimini gerçekleştirecek.

-Yurt içi ve yurt dışı petrol ve doğal gaz aramaları ve üretimi artırılacak.

-Gayrimenkullerin elden çıkarılmasında değer artış kazançlarının vergilendirilmesine yönelik uygulamalar yeniden gözden geçirilecek.

-KÖİ yöntemiyle başlatılan İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçidi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul Yeni Havalimanı, Gebze-İzmir Otoyolu (Körfez Geçişi Dahil), Şehir Hastaneleri, Limanlar gibi büyük projeler tamamlanacak.

Ercan Baysal - Star

YORUMLAR
  • yorum2015-09-26 05:27:29ibrahim yılmaz

    iyi güzel de sagari ücretle çalışana bişey yokmu inanin bu seferde bu insanlara bişey vermeseniz kaybınız daha da artar çok koyu bir ak partili olarak söyliyorum sakın kulak arkası etmeyin

  • yorum2015-09-25 13:31:49TASERONNNNNN işçii

    umarım sayın baskabanımız biz taseron işçişeride umutmayım gerekli hassasiyeti gösreir..bizler bu dewletin yükünü omuzlarımıza almış buyuk türkiyeyi ileri tasıdık...bir657 işinde çalısan kişi maaş+mesai4yıpranma+cocuk parası+vs+vs+vs....bizler ise sadece ucuz bir maasa tabi oluyoruz..mesela ben 657 işini yapan bir taseron işçisiyim..namı diger adı asıl işte calısan biriyım...bayramda millet koskoca 9 gün tatil yaparken ben sade 3 tatil yaptık...ve üstelik bayramda 10 saat çalışıp mesai alamadım...biz akp den bizim asıl iş olup olmadıgımızı belirtip bize yeni bir düzenleme yapmasını istiyoruz...ben sahsım bizzat sayın bakan celikele görüştüm ve szden taseron mu olur diye cvb verdi...sadece bu insanların duygularıyla onyuyorlar...inşlh gerekli hassasiyeti gösterip yeni bir türkiye hedefi 2023 olan türkiyeyi inşa ederiz...ama bizi düşünmeyen bir hükümetin sonu sancılı olur..

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan, O AK Partili Milletvekili Kim?

Başkan, O AK Partili Milletvekili Kim?

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık