Ana Sayfa Güncel AK Parti'den 'İnternet' Açılımı

AK Parti'den 'İnternet' Açılımı

Gezi Parkı olaylarıyla sosyal medyayı yakından analiz eden AK Parti, siyasilere yol haritası çizdi:Sosyal medyayı öğrenin, Doğal olun, Yeni nesli takip edin

Giriş Tarihi: 16 Haziran 2013 Pazar 13:27
AK Parti'den 'İnternet' Açılımı

Gezi Parkı olaylarının gölgesinde sosyal medyayı mercek altına alan AK Parti, “post modern” tespitler yaparken, siyasetçilere de önemli uyarılarda bulundu.

Protestocuların başta Facebook, Twitter gibi sosyal medya siteleri üzerinden organize olmaları dolayısıyla, bu konulardaki eğitimlerini hızlandıran parti yönetimi, hafta içi Ankara ve İstanbul’da il yöneticilerine ve son olarak önceki gün de il başkanlarına ‘sosyal medya’ dersi verdi.

KAMUOYU YAPICILIĞI

Tespit ve önerilerin kaynağını ise, AR-GE’nin başındaki Süleyman Soylu’nun Başkanlığını, Zeynep Karahan Uslu’nun da moderatörlüğünü yürüttüğü 29 Nisan’da İstanbul’da gerçekleştirilen çalıştayda uzmanların yaptığı değerlendirmeler oluşturdu. Alanında uzman 25 ismin konuştuğu çalıştaydan öne çıkan detaylar “Sosyal Medyanın Siyasete Etkisi ve Türkiye Açılımı” başlığıyla raporlaştırılarak teşkilata dağıtıldı. Raporda yer alan analiz ve öneriler özetle şöyle:

- İnternet ve sosyal medya her biri başlı başına bir yenilik olmakla birlikte zaman ve mekan mefhumlarını ortadan

kaldırarak diğer tüm yeniliklerin çabuklaştırıcısı oldu. Bilgi hızla yaygınlaşan, sınır aşan ve herkese ait olan bir hal aldı. Artık kamuoyu yapıcılığı büyük medya gruplarının ve devletin tekelinden çıkarak doğrudan topluma geçmiş durumda.

28 ŞUBAT YAŞANMAZDI

- Herkesin adeta birer gazeteciye ve yorumcuya dönüştüğü, olabildiğince şeffaf ve bizzat toplum tarafından doğrudan denetlenen bir siyasal yapı ortaya çıkma yolunda. Örneğin, katılımcılar, eğer 28 Şubat döneminde Facebook ve Twitter olsaydı 28 Şubat olamazdı görüşünü belirttiler.

- Haberleri bile Twitter ve Facebook’tan takip eden bir nesil oluştu. Bu alanlar siyaset açısından kontrol edilmesi çok daha zor bir iletişim ve sosyalleşme platformu oluşturuyorlar ama hepsi aynı zamanda son derece özgür birer müzakere zemini.

SİYASET DEĞİŞECEK

- Siyasetçiler, sosyal medyanın bu derece yaygınlaşması sonucunda artık siyasetin tamamen toplumsal denetim altında olduğunu, bir sözün ya da davranışın birkaç saniye sonra milyonlarca insanın gözü önünde olabileceğini unutmamalıdır.

OLUMSUZ ETKİSİ DE VAR

Sosyal medyanın olumsuz yanları da var: İfade özgürlüğünün istismarı, nefret suçunun sıradanlaşması, özel hayatın gizliliğinin ihlali, kişisel verilerin istismarı, telif haklarının hiçe sayılması, kara propagandanın ve dezenformasyonun kolaylaşması bunlardan en önemlileri. Ayrıca bilginin çok çabuk tüketilmesi ve özenli içerik yoksunluğundan ortaya çıkan sığlaşma, sıradanlaşma ve yüzeyselleşme gibi olumsuz etkileri gözardı etmemek gerekir.

Altın öneriler

- Mutlaka ‘sosyal medya’ eğitimi alın, uzmanlaşmış danışmanlık hizmetlerinden faydalanın.

- Etkin kullanım için öznel, doğal ve mümkün olduğunca kişisel paylaşımlarla samimiyet ve inandırıcılık sağlanmalı.

- Sosyal medyayı kullanan kitle aynı zamanda “ergen”. Bu kitleye ebeveyn tarzı buyurgan bir tavır hiç faydalı olmuyor.

- Önemli olan doğallık ve samimiyet.

- Olmazsa olmaz koşullardan biri de hoşgörü. Her eleştiriye kızan siyasetçilerin sosyal medyadan uzak durması daha iyi olabilir.

- Özellikle yerel seçimlerde yerel meselelerle ilgili etkin kullanım önemli.

- Twitter’dakiler egosu yüksek insanlar. Üstten bakan bir tavırla değil, gönül alıcı şekilde yaklaşın.

- Yeni nesil bizden farklı. Bunları takip edin.

Akşam

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Eyyübiye Belediyesinde FETÖ operasyonu

Eyyübiye Belediyesinde FETÖ operasyonu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık