Ana Sayfa Siyaset Akbıyık, Şanlıurfa’nın Öncelikli Sorunu Eğitimdir.

Akbıyık, Şanlıurfa’nın Öncelikli Sorunu Eğitimdir.

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili aday adayı Abuzer Akbıyık, “Şanlıurfa’nın öncelikli sorunu eğitimdir” dedi.

Giriş Tarihi: 30 Mart 2011 Çarşamba 11:01
Akbıyık, Şanlıurfa’nın Öncelikli Sorunu Eğitimdir.
Şanlıurfa’daki eğitim konusunda bilgi veren Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili aday adayı Abuzer Akbıyık, yaptığı açıklamada “İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2011 Şubat verilerine göre; Şanlıurfa’da 540.000 öğrenci vardır.   Öğretmen mevcudu 13.740 olup, 2010-2011 döneminde 7.071 öğretmene ihtiyaç vardır. Derslik mevcudu 9.486 olup,  7.627 dersliğe ihtiyaç vardır.  Bunun tabii sonucu olarak Şanlıurfa YGS 2010 il sıralamasında 69. LYS 2010 il sıralamasında sayısalda 74, Sözelde 69, Eşit ağırlıkta 78. Olmuştur. İşte bu nedenlerle Şanlıurfa’nın öncelikli sorunu eğitimdir.”  


“Derslik başına düşen öğrenci sayısı İlkokul öncesi Şanlıurfa, 44, Türkiye ortalaması 29, ilköğretim 53, Türkiye ortalaması 34, Ortaöğretimde Şanlıurfa’da  42, Türkiye ortalaması 35’tir. İşte bu nedenle acilen Şanlıurfa’da derslik sayısının arttırılması gerekmektedir.   Derslik yapımı konusunda devlet kaynakları yanında işadamlarımıza da büyük görevler düşmektedir.”  


“2002 yılına kadar derslik sayısı 4.763 iken, son 8 yıllık dönemde 4.723 derslik yapılmıştır. Ayrıca Valimiz Sayın Nuri Okutan’ın eğitim konusunda büyük gayretleri olduğunu görmekteyiz. Bunlar takdire şayan bir gelişmelerdir. Fakat yılların ihmali ve hızlı nüfus artışı nedeni ile Şanlıurfa’da derslik ve öğretmen açığı halen devam etmektedir.” 


“İlimizde kız çocuklarının okutulması özellikle önem arz etmektedir. Aileler tarım işçisi olarak il dışına giderken, çocuklarını da berberinde götürmektedir, böylece çocuklar okula gitmemektedir. Bu çocukların eğitimi ile ilgili proje geliştirilmelidir. İl merkezinde ortaöğretimde yeteri kadar kız yurdu yoktur. Bunlar da eğitimle ilgili sorunlardır.”      


“İşte bu noktada milletvekillerine çok iş düşmektedir.  Şanlıurfa’nın eğitim konusundaki ihtiyaçlarını kendine iş olarak kabul edecek ve çözümü için çalışacak milletvekili gerekmektedir. İşte biz bu nedenle “Uyuyan değil çalışan, susan değil konuşan” sloganımızla milletvekili olmak için yola çıktık ve eğitim sonunu öncelikli olarak gündemimizde olacak dedik.” Dedi.

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AK Parti Urfa SKM başkanı belirlendi

AK Parti Urfa SKM başkanı belirlendi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık