Ana Sayfa Kültür/Sanat Akbıyık, Trt’de 11 Nisan Kurtuluş Türküsünün Öyküsünü Anlatacak

Akbıyık, Trt’de 11 Nisan Kurtuluş Türküsünün Öyküsünü Anlatacak

Folklor araştırmacısı ve Yazar Abuzer Akbıyık TRT Diyarbakır GAP Radyosu’nda Kurtuluş Türküsünün öyküsünü anlatacak.

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2011 Pazar 17:30
Akbıyık, Trt’de 11 Nisan Kurtuluş Türküsünün Öyküsünü Anlatacak
Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıldönümünde Folklor araştırmacısı ve Yazar Abuzer Akbıyık TRT Diyarbakır GAP Radyosu’nda 11 Nisan Pazartesi günü saat 11.45’te kurtuluş günlerini ve kurtuluş türküsü “Tılfındır Hastahane-Kolumu Salladım Toplar Oynadı” adlı türkünün öyküsünü anlatacak.     

 

Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtarılması

Konu ile ilgili bir açıklama yapan araştırmacı yazar Abuzer Akbıyık” Bilindiği gibi Mondros Ateşkes anlaşmasından sonra Urfa önce İngilizler daha sonrada Fransızlar tarafından işgal edildi. Fransızlar'ın Urfa'dan atılması için Urfalılar çok mücâdele etti ve birçok şehit verdi. Urfalı, düzenli bir kuvvetle değil, şehrin eşrafın­dan "Onikiler" başta olmak üzere şehir merkezi, ilçe ve köylerden katılan aşiretlerle oluşturulan mahalli çetelerle 11 Nisan 1920 tarihinde bir destân yazarak Urfa'yı düşman işgalinden kurtardı. Urfalıların bu kahramanlıklarını te­yid etmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi"nce Urfa'ya "Şanlı" ünvanı verilmiştir.” dedi.

 

Kurtuluş türküsünün öyküsü

Kurtuluş türküsünün öyküsü ile ilgili Akbıyık şunları söyledi: "Şebeke Boğazı" mevkiinde düşman kuvvetlerini imha eden Urfalılar, şehri düşman işgalinden kurtardıkları için sevinç gözyaş­ları içersinde Urfa'ya dönerken duygularını şöyle dile getirmişlerdir:

Kolumu salladı toplar oynadı

Kara daş içinde çete kaynadı

Yaşasın Urfalılar teslim olmadı

Dı yerı yerı kumandanlar yerı

Çetelerim gidiyor dönmüyor geri”

 

Kurtuluş Türküsü TRT’nin Şanlıurfa CD’sinde 

Akbıyık açıklamasını şöyle sürdürdü ”Kurtuluş günümüzü anımsatan bu türkü o günden beri sevilerek okunmaktadır. TRT Müzik Dairesi Başkanlığı’nın, Şanlıurfa Valiliği ile müştereken hazırladığı “Şanlıurfa CD”’si tamamlanmıştır. Yönetmenliğini Zafer Gündoğdu, Danışmanlığını Altan Demirel ve Abuzer Akbıyık’ın yaptığı 4 CD’lik 71 Türkü, Hoyrat ve Gazelin yer aldığı Şanlıurfa Albümünde, kurtuluşu türkümüz olan “Tılfındır Hastahane-Kolumu Salladım Toplar Oynadı”  türküsüne de yer verilmiştir. Kültür Bakanlığı Ses Sanatçısı Salih Turhan’ın  seslendirdiği kurtuluş türkümüzde bütün Urfalıların 11 Nisan’ın coşkusu ve heyecanını bulacaklarına inanıyorum. Bu vesile ile tüm hemşerilerimin 11 Nisan Kurtuluş Bayramını kutluyor,  şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.

 

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'daki 23 Nisan'a 10 ğlke katıldı

Şanlıurfa'daki 23 Nisan'a 10 ğlke katıldı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık