Ana Sayfa Urfa Haberleri Akçakale Esnafından 'Esad'a Destek

Akçakale Esnafından 'Esad'a Destek

Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki Akçakale İlçesi'nde bir grup esnaf, iç karışıklığın yaşandığı komşu ülkenin lideri lehine gösteri düzenledi.

Giriş Tarihi: 4 Şubat 2012 Cumartesi 08:54
Akçakale Esnafından 'Esad'a Destek
Şanlıurfa'nın Suriye sınırındakiAkçakale İlçesi'nde bir grup esnaf, iç karışıklığın yaşandığı komşu ülkenin lideri lehine gösteri düzenledi. Ellerinde iki ülkenin bayraklarını sallayan ve posterini taşıdıkları Beşar Esad lehine slogan atan esnaf, "Türkiye ile Suriye arasında yaşanan gerginlik ile birlikte karşılıklı olarak kapatılan Akçakale Sınır Kapısı'nın bir an önce açılmasını istiyoruz. İlçe esnafı olarak çok mağduruz ve bir an önce Esad ve Türk yetkililerin sağduyulu davranarak sınır kapısının açılmasını istiyoruz" dedi.

Suriye ile Türkiye arasında yaşanan gerginlik üzerine Suriye 7 Aralık'ta Akçakale İlçesi'nde bulunan Talebyad Sınır Kapısı'nı kapattı. Onarım gerekçesiyle sınır kapısını kapatan Suriye'nin bu tavrına misilleme olarak Türkiye'de Akçakale Sınır Kapısı'nı kapattı. Günlük ticari amaçlı 800 TIR ve kamyonun, 2 bin civarında otomobil ve yolcu geçişinin yapıldığı Akçakale'de, sınır kapısının kapanması en çok ilçe esnafını mağdur etti.

ESAD'A DESTEK GÖSTERİSİ

Çoğunluğu Arap kökenli yurttaşların yaşadığı Akçakale'de, sınır kapısının kapanmasıyla mağdur olduğunu söyleyen çoğunluğu esnaf yaklaşık 200 kişi, öğle saatlerinde Akçakale Sınır Kapısı önünde toplandı. Ellerinde Türkiye ve Suriye bayrağı sallayan kalabalık, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad posterleri taşıdı. Davul- zurna eşliğinde yapılan gösteride kalabalık sık sık Esad lehine Arapça sloganlar attı.

Sınır kapısı önünde toplanan kalabalık adına konuşan Akçakale Esnaf ve Sanatkarlar Odası BaşkanıMehmet Kartal, 2 aydır kapıların kapanması nedeniyle büyük mağduriyet yaşadıklarını söyledi. İki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesiyle birlikte Akçakale ekonomisinin dibe vurduğunu söyleyen Kartal, şöyle konuştu:

"Suriye ile Türkiye arasında hiçbir gerginlik yok. Biz Türk insanları olarak Suriye'yi seviyoruz, onların da bizi sevdiğini biliyoruz. Ama sınır kapımızın kapanması ile büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldık. Biran önceTürkiye ile Suriye arasındaki bu soğukluğun, bu gerginliğin ortadan kalkmasını istiyoruz. Aralık ayı başında kapının kapanmasının ardından esnafımız kepenk kapatma noktasına gelmiştir. Birçok esnaf aldığı kredileri ödeyemez haldedir. Biz Türkiye ve Suriye yetkililerinin Akçakale Sınır Kapısı'nı işlevsel hale gelmesini talep ediyoruz."

Basın açıklamasının ardından bir süre Esad lehine slogan atan kalabalık, daha sonra sınır kapısının önünden ayrıldı
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık