Ana Sayfa Urfa Haberleri Akçakale Yöresel 'Mıngala' Oyunu ile Eğleniyor

Akçakale Yöresel 'Mıngala' Oyunu ile Eğleniyor

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde yaşlılar, günün boş zamanlarını değerlendirmek için yöresel olarak bilinen "Mıngala" oynuyorlar.

Giriş Tarihi: 16 Ocak 2012 Pazartesi 05:35
Akçakale Yöresel 'Mıngala' Oyunu ile Eğleniyor
Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde yaşlılar, günün boş zamanlarınıdeğerlendirmek için yöresel olarak bilinen "Mıngala" oynuyorlar.

Yere kazınan karşılıklı yedi çukura atılan taşlarla oynanan oyunhakkında bilgi veren yaşlılar, "Buoyun çok eskilere dayanır. Ancak yeni nesil bu oyunu oynayamıyor. Çünkü bu oyun zeka oyunu ve sayılarla oynama oyunudur. Bizim yaşımızdaki insanlarla bu oyunusaatlerce oynarız. İki kişi oynar, onlarca kişi seyreder" dediler.

Mıngala oyununu anlatan yaşlılar, "Yedi çukura yedi taş, on dört çukura toplam doksan sekiz taşla karşılıklı iki kişi arasında oynanıyor. Oyuna başlayan taraf kendi çukurundan aldığı yedi taşı sağdan başlayarak çukurlara birer birer bırakmaya başlıyor. Daha sonra karşı taraf kendi çukurundan yedi taş alarak sağdan başlamak üzere taşları çukurlara bırakıyor. Oyun bu şekil devam ederken, taraflar birbirlerinin taşlarını teke indirip daha sonra ellerinde kalan taşlarla çiftleştirerek, taşlarını kazanmaya

çalışıyor. Bu oyunda başarılı olmanız için, karşı tarafın taşlarını önce teke indirmeniz ve çukurunuzdaki taşları kullanarak karşı tarafın taşlarını çiftleştirmeniz gerek. Ayrıca zihninizde sürekli sayı cambazlığı yapmanız gerekir. Zihninizde hızlı bir şekilde taşları ve çukurları sayarak, karşı tarafı tekli sayılara düşürmeniz gerekir" diye konuştular.(haberler)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık