Ana Sayfa Urfa Haberleri AKÇAKALE'DE 80 SURİYELİ, KULLANILMAYAN CEZAEVİNDE YAŞIYOR

AKÇAKALE'DE 80 SURİYELİ, KULLANILMAYAN CEZAEVİNDE YAŞIYOR

İÇ karışıklığın sürdüğü Suriye'nin IŞİD kontrolündeki Rakka kentinden kaçarak Türkiye'ye sığınan 80 Suriyeli, 5 yıldır kullanılmayan Akçakale Cezaevi'nde yaşam mücadelesi veriyor.

Giriş Tarihi: 17 Haziran 2014 Salı 16:57
AKÇAKALE'DE 80 SURİYELİ, KULLANILMAYAN CEZAEVİNDE YAŞIYOR

Ülkelerindeki savaş ve yaşadıkları kentin kontrolünü ele geçiren IŞİD militanlarının uyguladığını iddia ettikleri baskıdan kaçan 80 Suriyeli, yaklaşık 8 ay önce sınırı geçerek Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine geldi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriyeliler, kamplarda yer bulamayınca 5 yıldır atıl durumda olan eski cezaevine yerleşti. Kapı, pencere, elektrik ve suyu olmayan eski cezaevinin koğuşlarını odaya dönüştürerek burada yaşamaya başlayan Suriyeliler, buldukları günlük işlerde çalışarak karınlarını doyuruyor. Perdelerle böldükleri eski koğuş yeni odalarının sökülen pencerelerini battaniyeler ile örten Suriyeliler, başlarını sokacak yer buldukları için kendilerini şanslı bulduklarını söyledi.

'KADINLAR YANINDA ERKEK OLMADAN DIŞARI ÇIKAMIYOR'

Suriye sınırına 90 kilometre uzaklıktaki Rakka kentinde IŞİD güçlerinin artan baskısına dayanamayıp 3 torunuyla birlikte kaçmak zorunda kaldığını söyleyen 63 yaşındaki Ayşe Muhammed, "Rakka?da saat 12?ye kadar hiçbir kadın dışarı çıkamıyor. Kadınlar öğle vaktinden sonra yanında bir erkek olması şartıyla birkaç saatliğine dışarı çıkabiliyor. Eşim ve çocuklarım savaşta ölünce 3 torunumla ortada kaldım. Yasakların başlaması üzerine torunlarımı yanıma alarak, Akçakale?deki bu cezaevinin bahçesine yerleştim" dedi.Cezaevinde kalan 30 civarındaki Suriyeli çocuk ise günün büyük bölümü koğuşlar arasında oynayarak geçiriyor. 5 çocuğu ve eşiyle birlikte aylardır eski cezaevinde yaşam mücadelesi veren Ahmet El Hüseyin ise ilçe halkının desteğiyle yaşamlarını sürdürdüklerini ifade ederek Türkiye'ye teşekkür edip, Suriye'de biran önce huzurun sağlanmasını diledi.

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz  ‘Çevre sorunları ve çözüm önerileri’ çalıştayında Şanlıurfa’nın çevre sorunları ve çözümleri ele alındı.

‘Çevre sorunları ve çözüm önerileri’ çalıştayında Şanlıurfa’nın çevre sorunları ve çözümleri ele alındı.

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık