Ana Sayfa Urfa Haberleri Akçakale'de Haydi Çocuklar Ölüme

Akçakale'de Haydi Çocuklar Ölüme

Akçakale’ye bağlı Büyüktaş köyü yol güzergahındaki köprünün yıkık bölümleri kazalara davetiye çıkarıyor.

Giriş Tarihi: 23 Ekim 2011 Pazar 09:33
Akçakale'de Haydi Çocuklar Ölüme
Taşımalı eğitim gören öğrencileri taşıyan yaklaşık 40 öğrenci servisinin her gün geçiş yaptığı köprünün yıkılması veya herhangi bir kazanın yaşanması an meselesiHükümet özellikle kırsal kesimlerdeki ailelerin çocuklarını okullaştırmak için çeşitli kampanyalar düzenlerken, Akçakale’deki veliler eğitim almak için ölümle burun buran gelen çocuklarını okutmak istemiyor. Akçakale’ye bağlı Büyüktaş köyü yol güzergahı üzerinde bulunan köprünün her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten aileler “Çocuklarımız bu şekilde eğitim alacaksa o eğitim bizden merhum kalsın” diyerek yetkililere sitemde bulundu.

Taşımalı eğitim alan çocukların okula gitmek için kullandığı yoldan günde yaklaşık 40 öğrenci servisinin geçtiği öğrenildi. Defalarca yetkililere müracaat ettikleri halde herhangi bir sonuç alamadıklarını söyleyen köylüler “Devletin kurumları buranın ihalesini bir an önce tamamlayıp, çalışmalara başlamak yerine gelip uyarıcı tabelalar koyuyor. Yarın öbür gün çocuklarımız bir facia ile karşılaşırsa biz kimden hesap soracağız. Birileri çıkıp bunun cevabını versin” diye konuştular.
MUHTAR: İLLAKİ KÜÇÜK ÇOCUKLARIMIZIN ÖLMESİMİ BEKLENİYOR

Köprü ile ilgili çalışmaların kış gelmeden tamamlanması gerektiğini aksi halde büyük facialarla karşılaşılacağını söyleyen Büyüktaş Köyü Muhtarı Halaf Gümüştekin “Köyümüzde birkaç yıldır sel baskınları oluyor. Sel baskınları olduğunda biz hükümetimize dakikasında bilgi veriyoruz. İlçe kaymakamımız Sayın Şefik Aygöl bir sıkıntı yaşandığında hemen müdahale ediyor. Hepimiz el ele verip birlikte uğraşıyoruz. Yetkililer gelip incelemelerde bulunup hemen ihale ediyoruz bu köprüyü yeniden yapacağız deyip gidiyorlar. Fakat bu köprü bir türlü yapılmıyor. Buradan günde binlerce araç gelip geçiyor. Ancak bu köprünün ihalesi yapılacağı söylenmesine rağmen herhangi bir çalışma başlatılmadı. Hemen yan taraftan bir yol açtılar toz duman milletin anasını ağlattılar. Buradan günde sade 40–50 okul servisi geçiyor. Ayrıca burası Akçakale Ceylanpınar yolu sürekli işlek bir yol. Bu yüzden bu yol bu araçlara dayanır mı dayanamaz tabi. Biz hükümetimize sesleniyoruz. Bu çile bir an önce bitsin. Yarın kış gelir yine sel baskınları olur. Hemen köprünün yanında okulumuz var okulda 300–400 öğrencimiz var. Biz o zaman ne yapacağız. En son burada muhakkak sel baskınından dolayı boğulma yaşanacaktır. Bu olaylar yaşandıktan sonra gelip yapacaklar fakat boğulma ve ölüm olayları yaşandıktan sonra ne işe yarar” dedi.Bu kez ‘Haydi Çocuklar Tarlaya’

Akçakale Büyüktaş köyünde bu tür çağ dışı bir manzara yaşanırken, il merkezindeki Tenekeci Mahmut Güzelgöz İlköğretim Okulu’nda ise olmayan okul yolu öğrencileri tarlalardan geçmek zorunda bırakıyor.

Okula ulaşabilmek için tarlaların içerisinden geçmek zorunda kalan küçük öğrenciler sınıflara çamurlu ayakkabılarla girmek zorunda kalıyor.

16 dersliği ve 980 öğrencisi bulunan okulun yolunun olmamasına tepki gösteren veliler, yetkililere seslenerek sorunun bir an önce giderilmesini istedi. 
(İSMAİL ARSLAN – AKÇAKALE/İPEKYOL)YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık