Ana Sayfa Urfa Haberleri AKÇAKALE'DE SURİYELİLER'E ÜCRETSİZ GİYİM MAĞAZASI

AKÇAKALE'DE SURİYELİLER'E ÜCRETSİZ GİYİM MAĞAZASI

Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde, kamp dışında kalan Suriyeliler için Kaymakamlık ve Türk Kızılayı ile sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle giyim mağazası kuruldu.

Giriş Tarihi: 19 Mart 2014 Çarşamba 11:14
AKÇAKALE'DE SURİYELİLER'E ÜCRETSİZ GİYİM MAĞAZASI

Mahalle muhtarları tarafından belirlenen Suriyeliler, mağazadan randevu sistemiyle ücretsiz şekilde faydalanıyor.Akçakale Kaymakamlığı, ülkelerindeki iç karışıklıklardan kaçarak ilçeye yerleşen Suriyeliler'in giyim ihtiyaçlarını karşılamak için Türk Kızılayı ve Sivil Toplum Kuruluşları'nın desteğiyle giyim mağazası kurdu. Kamp dışında kalan yaklaşık 27 bin Suriyeli'nin yazlık kıyafet ihtiyacını karşılamak için Ceylanpınar Caddesi'nde kurulan giyim mağazına Suriyeliler, mahalle muhtarları tarafından alınan randevu sistemiyle yararlanıyor.

50'şerli gruplar halinde mağazaya gelen Suriyeliler, ücretsiz bir şekilde ihtiyaçları kadar kıyafetleri kendi seçimleriyle alıyor.KAYMAKAM FIRAT UYGULAMA TÜRKİYE'DE İLKTürk Kızılayı görevlilerin bulunduğu mağazayı gezen Akçakale Kaymakamı Eyyüp Fırat, Türkiye'de ilk defa böyle bir mağazanın kurulduğunu ifade ederek, Kaymakamlık, Türk Kızılayı ve Sivil Toplum Kuruluşlarının desteğiyle Türkiye'de bir ilk olan giyim mağazasını açtık. Yaklaşık bir aydır dağıtım yapıyoruz. Suriyeli misafirlerimize her yerden giyim yardımı yağıyor.

Biz toplu dağıtım yerine mağazada randevu sistemiyle dağıtım yapıyoruz. Her gün her mahalleden 50 kişiye dağıtım yapıyoruz ve olumlu tepkiler alıyoruz. Kendi elleriyle ihtiyaçlarını karşılıyorlar dedi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık