Ana Sayfa Urfa Haberleri AKÇAKALE'NİN KORKUSU KRONİK DEGİL

AKÇAKALE'NİN KORKUSU KRONİK DEGİL

Suriye'deki olaylardan konumu nedeniyle en çok etkilenen Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yaptığı çalışmalarda 50 kişinin acil desteğe ihtiyaç duyduğu, ilçe halkının korkmaları ve...

Giriş Tarihi: 19 Ekim 2012 Cuma 17:50
AKÇAKALE'NİN KORKUSU KRONİK DEGİL

Sarp Özer/Eda Ünlü Özen- Suriye'deki olaylardan konumu nedeniyle en çok etkilenen Şanlıurfa'nınAkçakale ilçesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yaptığı çalışmalarda 50 kişinin acil desteğe ihtiyaç duyduğu, ilçe halkının korkmaları ve kaygılanmalarına rağmen bu duyguların kronik hale gelmediği bildirildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Suriye'deki olaylarla sınırın sıfır noktasındaki mahalleleri kapsayan çalışma başlattı. Van depremi sonrasında ve Kilis'teki Suriyeli vatandaşlara yönelik çalışmalarda görev alan personel arasından seçilen uzmanlardan oluşan ekip, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine giderek, ilçe halkına psikososyal destek vermeye başladı.

Akçakale'nin sınıra sıfır noktasındaki Yenimahalle,Hürriyet ve Süleymanşah mahalleleriyle Öncül köyünde vatandaşların sorunlarını dinleyen Bakanlık ekibi, psikolojik olarak acil desteğe ihtiyaç duyanlarla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ekibi çalışmaları kapsamında, Akçakale halkının psikososyal durumuna yönelik rapor hazırladı. Rapora göre, 805 haneye giden ekipler, 656 hanede görüşme gerçekleştirdi. Bu kapsamda, 3 bin 909 kişiyle görüşülürken, 46 hane halkının yaşanan olayların ardından evlerini terk ettikleri belirlendi.

Görüşülenlerden 50'sinin psikososyal olarak "acil vaka" kapsamında değerlendirildiği raporda, bunlardan 6'sının sağlık hizmetlerinden, 11'inin sosyal yardımlardan, 33'ünün ise psikososyal destekten acil olarak yararlanması gerektiği vurgulandı.

Raporda, şu değerlendirmelere yer verildi:

"Sınırdaki vatandaşlarımızda korku ve kaygı duyguları görülmekle birlikte bu duyguların çoğunluğunun kronik hale gelmediği, olaya duyulan doğal tepkiler olduğu yönünde yorumlamalar ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır.

Travmatik durum olduğu tespit edilen vakalarla ilgili ayrıca çalışmalar yapılmakta, bu çalışmalardan sonuç alınamaması durumunda ise bu vakalar ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilmektedir."

-"Süreci daha kolay atlatmaları için çalışıyoruz"-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise Akçakale'de yürütülen çalışmaların benzerinin Van'daki depremin ardından da yapıldığını hatırlatarak, afet ve ani gelişen olaylarda toplumun fiziksel ihtiyaçlarının yanı sıra psikososyal desteğe de ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Akçakale'deki çalışmalar için 50 kişilik ekibin görevlendirildiğini kaydeden Şahin, "Her aile, uzmanlarımız tarafından tek tek dolaşılıyor, psikososyal destek veriliyor. Oradaki vatandaşlarımızın süreci daha kolay atlatmalarını sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerik







Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star