Ana Sayfa Urfa Haberleri AKKAR: 70 MESLEKTAŞIMIZ HALEN CEZAEVİNDE

AKKAR: 70 MESLEKTAŞIMIZ HALEN CEZAEVİNDE

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve Sitemiz Köşe Yazarı Ercan Akkar, gazetecilerin çalışma koşullarının her geçen gün daha da zorlaştığını belirterek, “70 meslektaşımız halen cezaevinde” dedi.

Giriş Tarihi: 12 Temmuz 2011 Salı 16:09
AKKAR: 70 MESLEKTAŞIMIZ HALEN CEZAEVİNDE
Diyarbakır, Şanlıurfa, Siirt, Batman ve Mardin’den 35 gazeteci, Başbakanlık Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından ‘Yerel Medya Mensuplarının Deneyim Paylaşım Programı’ kapsamında İstanbul ve Çanakkale’yi gezdi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Akkar,  gazetecilerin çalışma koşullarının her geçen gün daha da zorlaştığını belirterek, “70 meslektaşımız halen cezaevinde” dedi.

 

 

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nce, (BYEGM) "Diyarbakır-Çanakkale Gazetecileri Dostluk Projesi" kapsamında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görev yapan basın mensuplarına yönelik gezi düzenlendi.

 

Aralarında Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Akkar’ın da bulunduğu Diyarbakır, Batman, Mardin, Şanlıurfa ve Siirt’ten toplam 35 basın mensubu İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'yu ziyaret etti.

 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, gazetecileri kapıda karşıladı. Gazetecilerle tek tek tokalaştıktan sonra basın mensuplarını odasına davet ederek gündemi değerlendirdi. İstanbul’dan önce Siirt ve Diyarbakır’da görev yapan Vali Mutlu, Diyarbakırlı ve Siirtli gazetecilerle hasret giderdi.

 

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Akkar’la Diyarbakır hakkında sohbet eden Vali Mutlu, Diyarbakır’ın yaşamında önemli ve özel bir yeri olduğunu söyledi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Akkar, Vali Mutlu’ya cemiyetin plaketini sundu.

 

Siirt’ten gelen gazeteci Cumhur Kılıççıoğlu’yla küçük bir söyleşi yapan Vali Mutlu, Siirt’in fıstığına değinirken, Şanlıurfa’da artan fıstık üretimini hatırlatmak istedi.

 

Yaklaşık bir saat süren ziyaretin sonunda yerel gazetecileri valiliğin bahçesine kadar uğurlayan Vali Mutlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, BYEGM'nin İstanbul ve Çanakkale'ye seyahati kapsayan organizasyonuyla Diyarbakır, Mardin, Batman, Şanlıurfa ve Siirt'ten gelen yerel gazetecilerle görüşmekten çok mutlu olduğunu söyledi.

 

Medya mensuplarının, BYEGM'nin eğitim ve seminer programları içerisinde aldıkları bilgileri bu gezilerle pekiştirmeleri ve yerinde gözlem yapmalarının değerli olduğunu vurgulayan Vali Mutlu, ülkeyi gezmek ve tanımanın da çok önemli bir vatandaşlık bilinci oluşturduğunu belirtti.

 

İstanbul Valisi Mutlu, özellikle İstanbul ve Çanakkale gibi iki önemli şehre yapılan gezinin ülkenin tanınması açısından çok yararlı olduğu söyledi.

 

Yerel medyanın özellikle çok fazla kendi alanı dışına çıkamadığını çünkü ekonomik bakımdan gücü bulunmadığını anlatan Mutlu, farklılıkları ve gelişmeleri görmek, ülkeyi tanımak ve farklı mekanları görerek ufuklarını genişletmenin onlar açısından da çok büyük zenginlik olduğunu kaydetti.

 

Mutlu, bu geziler sayesinde yerel medya mensuplarının birbirlerini tanıdıklarını ve fikir alışverişinde bulunduklarını dile getirerek, iletişim çağında herkesin özellikle de iletişimcilerin ülkeyle ve toplumla daha fazla iletişim içerisinde olması gerektiğini aktardı.

 

TARİHİ VE TURİSTLİK YERLERİ GEZDİLER

 

Vali Mutlu’nun ziyaretinin ardından İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı'nı gezen basın mensupları gece de Boğaz turuna katıldı. Geceyi İstanbul’da geçiren gazeteciler, sabah Eyüp Sultan Camisi’ni ziyaret ettikten sonra karayoluyla Çanakkale’ye geçti.

 

ÇANAKKALE VALİSİ TUNA’YA ZİYARET

 

Gazeteciler ilk olarak Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna’yı ziyaret etti. 

Yerel medya mensuplarıyla İl Özel İdaresi Toplantı Salonu'nda bir araya gelen Vali Tuna, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gelen gazetecileri Çanakkale’de ağırlamaktan dolayı memnun olduklarını söyledi.

 

Çanakkale’nin Türkiye’nin göz bebeği olduğunu belirten Vali Tuna; “Bizi burada bir araya getiren çok önemli değerlerimiz var. Çanakkale’ye dünyanın her tarafından misafirlerimiz geliyor” dedi.

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görev yapan yerel medya mensuplarının Çanakkale’de bütün insanlığın ortak mirası olan değerleri görme imkanı bulacağını da ifade eden Vali Tuna; 100 bin nüfusa sahip olan Çanakkale'de 12 gazetenin yayımlandığını dile getirdi. Çanakkale’de yayın yapan yerel medyanın ilin nabzını tuttuğunu vurgulayan Vali Tuna, medyanın hassasiyet gösterdiği konuların titizlikle ele alındığını sözlerine ekledi.

 

Geçtiğimiz aylarda iş adamlarıyla birlikte Diyarbakır ilini ziyaret ettiklerini anımsatan Vali Tuna; “Hepimiz aslında aynı ailenin birer ferdiyiz. Biz Diyarbakır ilindeki kardeşlerimizi ziyaret ettik. Ziyaretlerde onları da Çanakkale’ye beklediğimizi belirttik. Önce basın mensuplarımız geldi. Bu anlamda siz öncü oldunuz, arkadaşlarımızı da Çanakkale’ye bekliyoruz” dedi.

EĞİTİM SEMİNİRLERİ DÜZENLİYORUZ

 

Basın mensuplarının yaşadığı problemlerin çözümüne yönelik projeler ürettiklerini kaydeden BYEGM 1. Hukuk Müşaviri Hacı Mehmet Gani, basın mensuplarını gezi kapsamında bir araya getirmekten dolayı mutlu olduklarını söyledi.

 

Gani, BYEGM olarak yerel medyaya yönelik eğitim seminerleri düzenlediklerini ve bu seminerler sayesinde yerel medyanın daha kaliteli çalışma imkanı bulduğunu belirtti.

 

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Akkar da, Vali Tuna’ya cemiyetin plaketini sunarak, Çanakkaleli meslektaşlarıyla bilgi paylaşımı bulunacaklarını söyledi.

 

Daha sonra Vali Tuna ile BYEGM 1. Hukuk Müşaviri Hacı Mehmet Gani ziyaretin anısına birbirlerine hediyeler takdim etti. Çanakkale’ye gelen diğer gazeteciler ise kendi bölgelerinde yayımlanan gazeteleri Vali Tuna'ya takdim etti.

 

TROYA GEZİLDİ

 

Aralarında Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni İlhami Ünal’ın da olduğu gazeteciler, Valilik ziyaretinin ardından Çanakkale-İzmir yolunda bulunan Troya’ya geçti. Burada görevli rehberin Troya hakkında verdiği bilginin ardından tarih alan gezildi.

 

Gezide en fazla Troya savaşlarının yaşandığı alanlar ile Troya’yı simgeleyen ahşap at büyük ilgi gördü. Gazeteciler, Troya alanında bol bol fotoğraf çekerek, rehberlerine çeşitli sorular yönettiler.

 

GELİBOLU YARIM ADASINDA DUYGULU ANLAR

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görev yapan yerel medya mensupları, gezilerinin ikinci gününde Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki şehitlikleri ziyaret etti. 

 

35 Yerel medya mensubu, BYEGM 1. Hukuk Müşaviri Hacı Mehmet Gani başkanlığında, ilk olarak Eceabat'a bağlı Kilitbahir köyündeki Namazgah Tabyaları'nı gezdi.

 

Yerel medya mensupları, burada Çanakkale Deniz Savaşları'nı anlatan 8 dakikalık video sunumu izledi. Gazeteciler daha sonra, Çanakkale Savaşları sırasında 276 kiloluk top mermisini tek başına kaldıran ve İngilizlere ait Ocean gemisini batırmayı başaran Seyit Onbaşı'nın destan yazdığı Rumeli Mecidiye Tabyası'na geçti. Burada Seyit Onbaşı'nın ateşlediği topun önünde hatıra fotoğrafı çektiren yerel medya mensupları, Şehitler Abidesi ve Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki diğer şehitlikleri gezdi.

 

ÇANAKKALE VALİSİNDEN YEMEK

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görev yapan yerel medya mensupları, Çanakkale Valiliği tarafından verilen akşam yemeğinde bu ilde görev yapan gazetecilerle bir araya geldi.

 

Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt ve Batman'dan gelen 35 yerel medya mensubu, BYEGM 1. Hukuk Müşaviri Hacı Mehmet Gani başkanlığında, Truva Oteli'nde düzenlenen akşam yemeğinde, Çanakkale'de görev yapan yerel medya mensuplarıyla buluştu.

 

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, burada yaptığı konuşmada, yerel medya mensuplarının Çanakkale'den güzel izlenimler, dostluklar ve tecrübe paylaşımlarıyla ayrıldıklarını düşündüğünü ve temenni ettiğini söyledi.

 

Türkiye'nin her karış toprağı ve köşesinin önemli olduğuna işaret eden Tuna, bu tür ziyaretlerin devam etmesi gerektiğini ve buna ihtiyaç duyulduğunun anlaşıldığını belirterek, şöyle konuştu:

 

"Eğer hala basın mensuplarımızda, toplumun önde gelen insanlarında bir takım ön yargılar varsa, bunları acilen gidermemiz lazım. Çok fazla bir şey olduğunu düşünmüyorum aslında ama, bu sorunlar gelip geçicidir. Biz bin yılı aşkın bir süredir bu topraklarda, coğrafyada ve Anadolu da birlikte yaşadık. Bu medeniyeti birlikte bu hale getirdik. Birlikte daha çok alacak yolumuz var diye düşünüyorum. "

 

ŞEHİTLERİMİZİ YERİNDE ANDIK

 

BYEGM 1. Hukuk Müşaviri Hacı Mehmet Gani ise, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, yerel medya mensuplarının karşılıklı deneyimlerini paylaşmaları, birbirlerini ziyaret etmeleri, görmeleri ve yüz yüze gelmek suretiyle temas ederek görüşlerini ve düşüncelerini paylaşmak amacıyla Diyarbakır, Siirt, Batman, Şanlıurfa ve Mardin illerindeki gazetecileri Çanakkale'ye getirdiklerini hatırlattı. Program kapsamında İstanbul'da Vali Hüseyin Avni Mutlu'yu ziyaret ettiklerini ve gezi düzenlediklerini ifade eden Gani, şunları kaydetti:

 

"İstanbul'da görülmesi ve gezilmesi gereken yerlere uğradık. Bir günlük ziyaretten sonra asıl geliş güzergahımız ve amaçlarımızdan birisi olan Çanakkalemize geldik. Buranın taşımış olduğu bu ruhu, havayı teneffüs etmek ve geçmişte son derece zor bir zamanda omuz omuza veren, bu milleti millet yapan nüvelerin hepsinin yan yana geldiği bu toprakların bağımsız ve özgür kalmasına katkıda bulunan şehitlerimizi yerinde anmak amacıyla ziyaret ettik. Onlar geçmişte kendi aralarında o zor zamanda yemeye ve giymeye dahi bir şey bulamadılar. Ancak mangal gibi yürekleri olan ecdadımız, iman dolu göğüsleriyle bütün maddi imkanlarını seferber etti. Mehmet Akif'in tek dişi kalmış canavar diye ifade ettiği maddi ve teknolojik gelişmişliği tamamen savaş ve başka milletleri sömürme amacıyla kullanan zamanın ileri gelen devletlerinin maddi güçleri karşısında, ecdadımız iman dolu göğüsleriyle omuz omuza verdikleri ve el birliği yaptıklarında nasıl destanlar yazılabileceğini gösterdi. Şanlı bir biçimde ruhlarını teslim ederek, kıyamete kadar gelecek nesillere örnek olmak üzere bir destan bıraktılar. Biz de onların canını verme pahasına ortaya koyduğu bu destanın yerinde görülmesi ve hissedilmesi amacıyla şehit oldukları yere kadar gelelim dedik. "

 

DAHA FAZLA ÖRGÜTLENMELİYİZ

 

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Akkar ise, gazetecilerin toplumu aydınlatan en önemli unsurların başında geldiğini ve kamuoyu adına görev yaptıklarını söyledi.

 

Akkar, gazetecilerin çalışma koşullarının her geçen gün biraz daha zorlaştığını, Güneydoğu’da 166 ve 133 yılla yargılanan gazetecilerin bulunduğunu belirterek, “Önce sendikasızlaştırıldık. Sonra örgütsüzleştirildik. Son olarak yıpranma payımız elimizden alındı. Bu nedenle gazeteciler olarak, daha fazla bir araya gelmeli, sorunlarımızın çözümü noktasında daha fazla kenetlenmeliyiz. Halen 70 meslektaşımız yazdıklarından dolayı cezaevinde bulunuyor. Tüm bu sıkıntıları aşabilmek için basın mensupları arasında kenetlenmeyi sağlamalı ve sesimizi daha gür çıkarmalıyız.” dedi. 

 

KARDEŞLİK İÇİN ATACAĞIMIZ ADIMLAR ÖNEMLİ

 

Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde yerel basının bir köprü görevi gördüğünü vurgulayan Çanakkale Çağdaşl Gazeteciler Derneği Aynur Ganiler; “Ülkemiz adeta bir ebru gibi. Türkü ile, Kürdü ile, Lazı ile, Alevisi ile, Çerkezi ile çok kültürlü bir toplum. Bu kültürlerin değerlerinin kıymetini bilip, onlara sahip çıkmamız gerekiyor. Türkiye’nin kıymetini bilmemiz gerekiyor. Değerlerimize sahip çıkarak hareket edersek, çok güzel bir ülkede yaşarız. Kardeşlik, dostluk ve dayanışma bizim için çok önemli. Çanakkale olarak biz kardeşlik tohumlarını bir süre önce attık. Güneydoğu’da yayın yapan bir gazete ile kardeş olduk. Bu kardeşlik bizim için çok anlamlı. Kardeşliğin yeşermesinde ve dostlukların gelişmesinde bizim atacağımız adımlar kalıcı olmalı. Bu yüzden yerel basına önemli görevler düşüyor. Kardeşlik ve dostluktan öte hiçbir şey yok. Bu ülke hepimizin” dedi.

 

İSTANBUL’DA YEMEK

 

Yerel medya mensupları Çanakkale’den sonra karayoluyla tekrar İstanbul’a döndü. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, yerel medya mensupları onuruna Avcılar’daki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait tesiste bir yemek düzenledi.

 

Vali Mutlu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul ziyareti nedeniyle katılamadığı yemeğe basın danışmanını gönderdi. Neşe içinde geçen yemeğin ardından basın mensupları Diyarbakır’a döndü.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star