Ana Sayfa Türkiye AKP 'Dokunulmaz' Maddelere Dokunacak

AKP 'Dokunulmaz' Maddelere Dokunacak

Cumhuriyetin niteliklerinden “Atatürk milliyetçiliğine bağlılık” çıkarılacak, ‘Devletin dili Türkçedir’ ifadesi ‘Resmi dili Türkçedir’ olacak

Giriş Tarihi: 3 Nisan 2013 Çarşamba 04:19
AKP 'Dokunulmaz' Maddelere Dokunacak

AK Parti, 5 Nisan’da TBMM Başkanlığı’na sunacağı yeni anayasanın kalan bölümlerine ilişkin önerileri kapsamında tartışılacak düzenlemeleri gündeme getirmeye hazırlanıyor. Başbakan Erdoğan ile yarın yapılacak son toplantıda nihai şeklini alacak taslakla AK Parti Anayasa’nın “dokunulmaz” maddelerine dokunulmasını isteyecek.

Yarın Erdoğan’a sunulacak

Uzlaşma Komisyonu’nda alınan karar uyarınca partiler 5 Nisan’da yeni anayasanın “başlangıç”, “genel ilkeler” ile “çeşitli ve son hükümler” bölümlerine ilişkin önerilerini TBMM Başkanlığı’na sunacak. AK Parti’nin parti içi Anayasa Komisyonu ve Uzlaşma Komisyonu üyelerinin katılımıyla hazırlanan taslak öneri metni, Perşembe günü Başbakan Erdoğan ile yapılacak değerlendirme toplantısında son şeklini alacak.

AK Parti, Genel İlkeler bölümüne ilişkin hazırladığı taslakla anayasanın değiştirilemez 2. ve 3. maddeleri için de değişiklik talep edecek. AK Parti, “Cumhuriyetin Nitelikleri” başlıklı 2. maddede önemli rötuşlara gitti ve taslakta “toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde”, “Atatürk milliyetçiliğine bağlı”, “başlangıçta belirtilen temel iklere dayanan” ifadesine yer vermedi.

3’üncü madde nasıl olacak?

“Devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti” başlıklı 3. maddede de değişiklik isteyen AK Parti, maddenin “Türkiye Devleti ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir” fıkrasını ise, “Türkiye Devleti ülke ve millet olarak bölünmez bir bütündür. Resmi dili Türkçedir” şeklinde kaleme aldı. İnkılap Kanunları’nı koruyan 174. maddeye de yer verilmedi.

Şebnem HOŞGÖR / VATAN

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Diyarbakır'da askere bombalı saldırı

Diyarbakır'da askere bombalı saldırı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star