Şanlıurfa

Ana Sayfa Urfa Haberleri AKP’yi Sandığa Gömeceğiz.

AKP’yi Sandığa Gömeceğiz.

Urfa Bağımsız Milletvekili adayları İbrahim Binici ve tutuklu İbrahim Ayhan için dün düzenlenen miting renkli görüntülere sahne oldu.

Giriş Tarihi: 6 Haziran 2011 Pazartesi 10:53
AKP’yi Sandığa Gömeceğiz.
Emek, Özgürlük ve Demokrasi bloğunun Urfa Bağımsız Milletvekili adayları İbrahim Binici ve tutuklu İbrahim Ayhan için düzenlenen miting için sabah saatlerinden itibaren kent sokaklarını sarı, kırmızı ve yeşil renkler ile süsleyen Urfalılar, giydikleri aynı renklerdeki giysi, kaçkol ve bandajlar ile Topçu Meydanına akın etti. Urfalılar mitinge katılmak için gelen ziyaretçilerini karşılamak için Mardin yolu üzerinde bulunan Hasbayram Petrol önüne kadar uzun bir konvoy kuyruğu oluşturarak gitti. DTK Eşbaşkanı ve blok adayı Ahmet Türk, BDP Eş Genel Başkanı Hamit Geylani, HAKPAR Genel Başkanı Bayram Bozyel, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Sema Gurkan, KADEP Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yektaş, HEP eski Genel Başkanlarından Feridun Yazar, Gazeteci-yazar Nuray Mert, SES MYK üyesi Bedriye Yorgun, BDP PM Üyesi Mehmet  Öcalan,  blok adayı İbrahim Binici ile tutuklu aday İbrahim Ayhan'ın vekili Av. Bekir Benek'inde yer aldığı konvoy görkemli karşılamanın ardından şehre doğru yola çıktı. 


Şehirin her köşesinde yurttaşları selamlamak için binlerce araçlık konvoy tur atarken ardından 50 bin kişinin hınca hınç doldurduğu Topçu Meydanı'na gelindi. Alanda hazırlıklar ise b ir gün önce geceden başladı. Miting alanına saatler öncesinde gelmeye başlayan Urfalılar ise, 3 kapıdan polisler tarafından didik didik arandıktan sonra kamera kaydına alınıp alana bırakıldı. Güneşin doğduğu yerde ampulun ne işi var" ve ilçelerin Demokratik Özerkliği selamlama pankartlarının açıldığı alanda, "Emek, Özgürlük ve Demokrasi bloğu görevli" yazan beyaz tişörtle güvenlik çemberi oluştururken, alan renk cümbüşüne döndü. 

Urfa'da düzenlenen ve 50 bin kişinin katıldığı mitingde konuşan DTK Eş Başkanı bloğun Mardin Milletvekili Adayı Ahmet Türk, anadilde eğitim, demokratik Özerklik ve Türkiye'de yaşayan tüm kimliklerin tanınmasının Kürt halkının kırmızı çizgileri olduğunu belirtti. 

Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğunun Urfa adayları için Topçu Meydanı'nda düzenlenen mitinge 50 bin kişi katıldı. Viranşehir ve Ceylanpınar İlçelerinden gelen yaklaşık bin kişi Uçaksavar kavşağında inerek, Cumhuriyet Caddesi boyunca yaklaşık 3 kilometre İbrahim AYHAN  lehine attıkları sloganlar eşliğinde yürüyerek alana geldi. Suruç İlçesi'nden gelen binlerce kişi ise, taşıdıkları bloğun flamaları ile büyük bir coşku eşliğinde alana girdi. Renk cümbüşüne dönen alanda bir araya gelen yaklaşık 50 bin kişiyi miting Tertip Komitesi Başkanı Kasım Çalışkan, BDP İl Başkanı Müslüm Kaplan, bloğun adayı İbrahim Binici ve tutuklu adayı İbrahim Ayhan'ın vekili Bekir Benek selamladı. KCK dosyasından Urfa Cezaevinde tutuklu bulunan İbrahim Ayhan'ın yaptığı konuşmasında şunları belirtti MERHABA!!!


NEMRUTLARA KARŞI ,ZALİMLERE  KARŞI İBRAHİMİCE DİRENİŞ SERGİLEYEN ONURLU RIHA HALKI MERHABA…

AKP her ilde bir bakanı liste başı göstererek, dağılan, zayıflayan gücünü toparlamaya çalışıyor. Bildiğiniz gibi Urfa’da da liste başına Faruk Çelik’i yerleştirmişler… Tıpkı sömürge valileri gibi bizlere bakan gönderiyorlar. Zararı yok. Listelerinin başında bakanda olsun, başbakanda. Onları Sandığa gömeceğiz, Allahın izniyle.

Gönül arzu ederdi ki Bağımsız Milletvekili adayımız Sayın İbrahim AYHAN kendisi burada sizlerle olsa ve düşüncelerini, projelerini anlatma imkânı bulsaydı. Ancak Kürt Demokratik hareketine karşı yürütülen siyasal soykırım operasyonları çerçevesinde dokuz ayı aşkındır Urfa cezaevinde tutuklu bulunmaktadır. Dedi  tutuklu aday İbrahim AYHAN’ın cezaevinden gönderdiği mesajını okundu. AYHAN mesajında; 

 

DEĞERLİ HALKIMIZ

            Gecenin karanlık yüzüne karşı güneşimizin aydınlık gücü ile kendini var eden siz değerli halkımızı büyük bir özlemle sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

            İçinden geçtiğimiz günler tarihi önemde kritik bir dönemdir. Kürt halkının varlığını inkâr ederek Kürt sorunu yoktur diyen tasfiyeci ve sömürgeci AKP zihniyeti Türkiye’yi tehlikeli bir sürecin eşiğine getirmiştir. Devletleşen AKP iktidarı halkımıza karşı özel savaş yöntemleri kullanarak yeni imha politikalarını hayata geçirmeye çalışmaktadır. Bu kapsamda askeri ve siyasi soykırım operasyonları yürüterek demokratik çözüm irademizi kırmayı amaçlamaktadır. Başta Başbakan olmak üzere AKP şurekası koro halinde kendisinden olmayan herkese pervasızca yönelerek hedef haline getirmiştir. Demokrasiden ve barıştan yana olan aydınları namertlikle suçlayarak faşist yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur.

            Halkımızın diline, kimliğine ve kültürüne sahip çıkarak ortaya koyduğu Demokratik özerkliği inşa kararlılığı özgürleşme iddiamızı büyüterek güçlendirmektedir. Kürtlerin, Türklerin, Arapların ve diğer tüm kimliklerin bir arada ortak olarak Yer aldığı eşitlikçi, Özgürlükçü ve demokratik bir Anayasa’yı halkımızla birlikte kurarak Demokratik ulus ittifakını gerçekleştireceğiz.

            12 Haziran’a sayılı günler kala barıştan, demokrasiden, eşitlikten ve özgürlükten yana tüm halkımızın savaş politikalarına geçit vermeyerek gece-gündüz demeden büyük bir kararlılıkla çalışacağına inanıyorum. Bununla beraber halkımızın özgür iradesini engellemeye ve oyları üzerinde oynanacak oyunlara karşı güçlü bir sahiplenme ruhuyla mücadele yürütmek oldukça önemlidir. Tüm gücümüzle oylarımıza sahip çıkarak onurlu ve demokratik yaşam kararlılığımızı bir kez daha güçlü bir şekilde ortaya koymalıyız.

Bedenimize ve dilimize pranga vurarak bizi teslim almaya çalışan Nemrudun putlarına asla teslim olmayacak ve diz çökmeyeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle önümüze konan tüm barajları yıkarak özgür günlerde bulaşacağımıza olan inancımızla tüm içtenliğimle selamlıyorum. AN AZADÎ AN AZADÎ İBRAHİM AYHAN Urfa E tipi cezaevi mesajı okunduktan sonra  kitle alkış,ıslık vezılgıtlarla  "Ayhan meclise" sloganı ile karşılık verdi.

Mitingde ilk olarak konuşan KADEP Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yektaş, Erdoğan ve Kılıçdaroğlunun Türkiye'nin taklacı kuşları olduğunu belirtti. Yekteş, yaşanan seçim heyecanının  tüm tutsakları özgürleştireceğini ifade etti. 

Daha sonra konuşan EMEP Genel Başkanı Sema Gürkan ise, AKP Tekirdağ 1'incı sıra adayının faili meçhul cinayetler döneminde Urfa valisi olduğunu belirterek, AKP'nin halklara sunduğu refah seviyesinin bundan ibaret olduğunu söyledi. 


HAKPAR Genel Başkanı Bayram Bozyel da, Kürtlerin tarihi bir süreçten geçtiğini ve yüz yıllık karanlık dönemin aydınlığa evrildiğini belirtti. Kürtlerin birlik olması gerektiğini söyleyen Bozyel, "Katliamlar ve asimilasyon uygulanıyor. Özgürlük sevdamızdan vazgeçmeyeceğiz. Bin yıllık özgürlük hayalimiz gerçekleşiyor, Kürdistan diye bir ülkemiz var, ülkemizde özgür yaşamak istiyoruz " dedi. Bozyel, konuşmasını "Bijî azadiya gelê Kurd û Kürdistan" diyerek noktaladı.


Türkiye Barış Meclisi adına konuşan Hakan Tahmaz da şöyle konuştu: "Hopa'dan Metin hocanın selamını getirdim. Türkiye'nin geleceğini çalanlara karşı Nuray Mert yoldaşımla özgürlük çığlığınıza ortak olmaya geldik" 


BDP Eş Genel Başkanı Hamit Geylani ise, Urfa'nın peygamberler, evliyalar ve Kürt halk önderi Abdullah Öcalan'ın yaşadığı toprak olduğunu ifade etti. "Kimse korkmasın Öcalan'ın özgürlüğü yakın" diyerek konuşmasına başlayan Geylani, şöyle konuştu: "Kürtlerin birliği ve blok Erdoğan'ın korkulu rüyası oldu. Halkımıza her alanda hakaret ediyor. Halkımız o dili ebediyen susturacaktır. Amed'de Selahaddin Eyyübi'den, Melayê Cızirê'den bahsediyor. Kürt değerlerinin kemiklerini sızlatıyor. Ancak Kürt halkı değerlerine el attırmayacaktır." Erdoğan'ın Van ve Diyarbakır'da Ahmet Arif'ten şiir okuduğunu hatırlatan Geylani, Arif'in şu dizeleri ile cevap verdi. "Adiloş bebem bunlar engerekler, ne çiyanlardır. Bunlar Ekmeğimize aşımıza göz koyanlardır. Tanı bunları tanı da büyü."

Son olarak konuşan DTK Eş Başkanı Ahmet Türk ise, günün Kürtlerin birlikteliğinin günü olduğunu, özgürlüğün Kürt halkının elinde olduğunu belirterek, kitleden, "12 Haziran'da sistem partilerini Kürdistan'da eritin" talebinde bulundu. Halkın meydanlarda özgürlük şarkısı söylediğini söyleyen Türk, "Mazlum Doğan ve Ferhat Kurtay'lar canlarını vererek canların gitmesine engel olmak istediler. Onların verdiği mesaj bir halk yarattı. Onların önünde saygıyla eğiliyorum" dedi. 

Herkesin barış ve çözüm için düşünmesi gerektiğini söyleyen Türk, şöyle devam etti. "Kürtler çözümü ve barışı düşünüyor. Sayın Öcalan 'ben hazırım" diyor. Blok barış, kardeşlik ve çözümün bloğudur. Bu yüzden tüm sorumlu aydınlar yanımızda." 

Yetkililerin "Kırmızı çizgilerimiz" söylemine karşı Türk de, Kürtlerin kırmızı çizgilerini şöyle sıraladı. "Anadilde eğitim, Demokratik Özerklik ve tüm kimliklerin tanınması kırmızı çizgilerimizdir." 

Türk, son olarak Erdoğan'ın 2023 Türkiye'sinden bahsettiğini, ancak 2023te AKP diye bir partinin olmayacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından sırasıyla sahne alan sanatçılar Koma Hemdem, Berivan Arin, Çetin Oraner ve Serhedo seslendirdikleri şarkılar ile kitleyi coşturdu.

 YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star