Ana Sayfa Türkiye AKP'den muhbirler için 'kelle tarifesi'

AKP'den muhbirler için 'kelle tarifesi'

Muhbirlik tarifesinin nasıl olacağı, kelle başına ne kadar verileceği yavaş yavaş belli olmaya başladı. Akşam gazetesi de "kelle avcılığı"nı "iyi para getiren bir iş" gibi pazarlayan bir habere imza attı.

Giriş Tarihi: 7 Ekim 2011 Cuma 02:08
AKP'den muhbirler için 'kelle tarifesi'
Terörle Mücadele Kanunu kapsamında 29 Haziran 2006'da TBMM'de kabul edilen 5532 sayılı yasanın 19. maddesindeki "suçlunun yakalanmasına yardımcı olanlara para ödülü verilmesini" öngören düzenlemenin hayata geçirilmesine ilişkin bir habere 3 gün önce soL'da
yer vermiştik. Muhbirliğe yasal statü kazandıran ve muhbirliğe ödül verme düzenlemesi ile milyonlarca yurttaşı insanlık dışı bir eyleme teşvik eden düzenlemenin, ABD'den örnek alındığına haberde değinmiştik. Puşi takmanın ya da AKP'yi eleştiren bir kitap yazmanın "terör suçu delili" olarak değerlendirildiği, hatta dünyada terör suçundan hükümlü kişi sayısında dünyada birinci sırada olan bir ülkede, Türkiye'de, söz konusu düzenlemenin korkunç sonuçlar doğurmasının kesin olduğunu ifade etmiştik.

Bugün Akşam gazetesinde konu ile ilgili "Kovboy usulü PKK'lı avının detayları" başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, muhbirlik yasası ile ilgili İçişleri Bakanlığı bünyesinde "ödül komisyonu" kurulacağı ve bu komisyonun muhbirlik konusuna göre ne kadar ödül olacağına karar vereceği yazıldı. Haberde, "terörist"lerin yakalanmasını ya da kimliklerinin deşifre edilmesini sağlayan muhbire, en yüksek devlet memuru olan Başbakanlık Müsteşarı'nın maaşının katları oranında ödül verileceği iddia edildi.

Akşam gazetesinin haberinde, bu insanlık dışı uygulama, haberi okuyan kişiyi muhbirliğe teşvik edecek şekilde, gazetecilik etiği dışında ifadelerle anlatıldı. Haberde okura açık biçimde "bu işte çok para var, sen de muhbir ol" mesajı hissediliyor:

".. Lider kadroda yer alanları yakalatana verilecek ödülün ise üst sınırı yok. Komisyon belirleyecek. Komisyon, bu ödülü önceden belirleyip ilan edebilecek. Örneğin Karayılan'ın başına yüzbinlerce lira ödül koyabilecek ve ödülü Karayılan yakalanmadan önce duyurabilecek."

(haber.sol.org.tr)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Diyarbakır'da askere bombalı saldırı

Diyarbakır'da askere bombalı saldırı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star