Ana Sayfa Urfa Haberleri ALİ DEDE HAYRATI

ALİ DEDE HAYRATI

"Ali Dede Hayratı" etkinliği çerçevesinde 5 bin kişiye kuru fasulye ve pilav ikram edildi.

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2012 Cumartesi 18:12
ALİ DEDE HAYRATI

Karaköprü Belediyesi'nce düzenlenen geleneksel

"Ali Dede Hayratı" etkinliği çerçevesinde 5 bin kişiye kuru fasulye ve pilav ikram edildi.

Merkeze bağlı Karaköprü beldesi Cumhuriyet Parkı'nda gerçekleştirilen etkinlik, semazen eşliğinde ilahi okunmasıyla başladı.

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, programdaki konuşmasında, etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere de teşekkür etti.

Zamanın çok hızlı geçtiğini belirten Güvenç, "İnsanoğlunun elindeki tek sermaye ömür, onu da durdurma şansı yok. Akıp giden nehir misali ömrü güzel işlerde kullanmak, hayır işlerinde harcamak akıllı insanın yapacağı işler" dedi.

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar da bu toprakların yüzyıllardır yardımlaşmanın, birlikteliğin, kardeşliğin çok güzel örneklerini verdiğini dile getirdi. Kaçar, şunları kaydetti:

"Ali Dede, 'Bütün memleket de sizin olsa, şu anda Türkiye'nin, Şanlıurfa'nın en değerli toprakları size bahşedilmiş olsa bu dünya gelip geçicidir. Bir gün Cenab-ı Hak'la buluşacaksınız. Malınız, mülkünüz ne olursa olsun arkanızda hayır duası bırakacak işler yapın' dedi bize. Bugün kü anladığımız mesaj bu."

Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de "Ali Dede"nin Karaköprü için

"dostluğun, bereketin, kaynaşmanın" sembolü haline geldiğini söyledi.

Daha sonra kazanların başına geçen Vali Güvenç ve protokol üyeleri, hazırlanan kuru fasulye ve pilavı dağıttı.

Etkinlikte 5 bin kişiye kuru fasulye ve pilav ikram edildi. Yemeklerde 800 kilo et, 800 kilo kuru fasulye, 800 kilo pirinç kullanıldığı ve yemeklerin yanında 7 bin ekmek dağıtıldığı öğrenildi.

-"Ali Dede" kimdir

Şeyh Ali Dede 1600'lü yıllarda Şanlıurfa'ya gelir ve Karaköprü'de yaşar. Sultan 4. Mehmet Han, 30 Kasım 1651 tarihli bir berat ile Ali Dede'ye bugün Karaköprü olarak bilinen beldeyi bağışlar.

Hayır sahibi Ali Dede, senenin belli günlerinde beldede yaşayan ve gelen misafirlere hayrat yapar. Beratle kendisine verilen Karaköprü'nün kullanımına karşılık her yıl hayratın yapılmasını vasiyet eder.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star