Ana Sayfa Dünya Almanya`dan Türkiye`yi kızdıracak yorum

Almanya`dan Türkiye`yi kızdıracak yorum

Alman düşünce kuruluşlarına göre Türkiye adalet geliri bakımından sınıfta kaldı.

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2011 Pazar 08:27
Almanya`dan Türkiye`yi kızdıracak yorum
Berlin merkezli Bertelsmann Vakfı, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı`nın (OECD) son verilerini kullanarak dünyanın en zengin 31 ülkesinde `sosyal adaleti` hesapladı. Elde edilen sonuçlara göre Türkiye sonuncu oldu.

TÜRKİYE SONUNCU
Üst sıralarda yer alan ülkeler ağırlıklı olarak yoksulluk ve işsizliğe karşı mücadele veren ve eşitlikçi eğitim sistemini benimseyen ülkeler oldu. Türkiye`nin sonunculuğuna Gayri Safi Milli Hasıla`sının sadece yüzde 0.02`sini erken yaşlardaki çocuk eğitimine harcıyor olması ve genç nüfus işsizlik oranının yüzde 25 gibi yüksek çıkması neden oldu.

EN KÖTÜ DURUMDAKİ ÜLKE TÜRKİYE
Türkiye ayrıca `özellikle gelir dağılımında yüksek oranda adaletsizlik` bakımından da öne çıkan ülke oldu. Ülkeler yoksullukla mücadele ve adil eğitim sistemi bakımından birbirleri arasında da büyük farklılıklar gösterdiler. Vatandaşlarına en iyi eşit fırsat sunan ülkeler kuzey Avrupa ülkeleri olurken, İngiltere ve Fransa alt sıralarda yer aldı. ABD, Yunanistan ve Meksika ise kötü performans sergileyen ülkeler olurken, en kötü durumdaki ülke Türkiye oldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star