Ana Sayfa Urfa Haberleri ALTAN TAN'DAN SÜRPRİZ AÇIKLAMA

ALTAN TAN'DAN SÜRPRİZ AÇIKLAMA

Büyük bir coşku ile kutlanan Newroz için Urfa’da bulunan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Ruha TV’yi ziyaret ederek seçim atmosferiyle ilgili yorumlarını paylaştı.

Giriş Tarihi: 23 Mart 2014 Pazar 15:46
ALTAN TAN'DAN SÜRPRİZ AÇIKLAMA

Ahin Güneş’in hazırlayıp sunduğu Kırmızı Platform adlı programa gazeteci Ercan AKkar ile birlikte konuk olan Altan Tan, Urfa’da düzenlenen Newrozun tarihi bir hadise olduğunu kaydederek gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Çocukluğundan beri Urfa’ya sayısız defa geldiğini ve kendini aslen Urfalı kabul ettiğini ifade eden Tan, “Esasen hepimiz Hz. İbrahim’in çocukları olarak Urfalıyız. Urfa’nın kültürü, gelenek göreneği, mutfağı, sazı sözü bölge kültürünün de temelidir” diyerek Urfa’ya verdiği önemi anımsattı.

BAŞBAKAN ÇILDIRMIŞ

Bugün Türk Hava Kuvvetleri tarafından sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürülen Suriye uçağı hakkında düşüncelerini paylaşan Tan, “Başbakan galiba çıldırmış olmalı. Günde beş altı saat ağzından köpükler saçarak küfür eder derecede konuşuyor. Bundan çok önceleri fikir adamları, köşe yazarları yazıp çizdi. Tayip Erdoğan’ın büyük çılgınlıklar yapabileceğini, hatta seçimde kaybedeceğini anlarsa Türkiye’yi savaşa bile sokabileceği ifade edildi. Bugün Suriye uçağını düşüren Hava Kuvvetlerini tebrik etmesi de hayra alamet değil. İsrail 9 kardeşimizi katlederken bir şey yapmayan Erdoğan Suriye uçağını vurdurabiliyor” şeklinde konuştu.

 TUNCELİ’DEN ADAYLIK BAŞVURUSU YAPTIM

Yerel seçimlere yönelik soruları cevaplayan Altan Tan, Urfa’dan aday olması beklentisine nasıl baktığı sorusuna cevap verirken, “Benim öyle bir düşüncem olmadı. Ben yaşım ve konumum itibariyle belediye başkanlığı yapabilecek bir pozisyon düşünmedim. Ancak şunu söyleyeyim, Tunceli’den belediye başkanlığı için aday müracaatı yaptım, fakat kabul edilmedi. Bunun da çok özel bir sebebi vardı. Bu sebebi, seçimlerden sonra açıklayacağım” dedi.

 BAYDEMİR URFA İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’in, BDP Urfa Belediye Başkan adayı olmasını Urfa için de büyük bir şans olarak değerlendiren Altan Tan, “Osman Baydemir, Diyarbakır gibi bir şehirde on yıl belediye başkanlığı yaptı. Tabir yerindeyse çıraklık ve kalfalık dönemini tamamladı. Artık Urfa belediyesinin başına geçerse tanıma, kavrama gibi bir sorun yaşamayacak, doğrudan icraatçı bir belediyeyi aktif hale geçirebilecek kapasitededir. Dolaysıyla Baydemir’in adaylığı, Urfa için daha hayırlı olmuştur. Allah kısmet eder, 31 Mart sabahı belediye başkanlığını kazanırsak Urfa artık usta bir belediye başkanı eliyle yönetilecektir” ifadelerini kullandı.

 CELALETTİN GÜVENÇ’E MEYDAN OKUDU

AKP Şanlıurfa Belediye Başkan adayı Celalettin Güvenç’in, Osman Baydemir hakkında söylediği sözleri değerlendiren Tan, “Sayın Celalettin Güvenç’e ve güvendiği tüm kurmaylarına hodri medyan diyorum. Gelsinler, canlı yayında her şeyi tartışalım. Bizim hiçbir açığımız, hiçbir korkumuz, gizlediğimiz bir şeyimiz yok. Altan Tan ne sıfatla bu çağrıyı yapıyor diyebilir, ben Osman Baydemir’le aynı partili, aynı görüşlü biri olarak, dostu arkadaşı olarak O’nun adına çağrı yapıyorum. İsterse Baydemir ile oturup kozlarını paylaşsın diyorum” dedi.

 KEPENKLER KAPANIR İDDİASINA CEVABI

Urfa kamuoyunda, “BDP kazanırsa esnaf kepenk kapatır” şeklinde bir kanı olduğu sorusunu cevaplayan Altan Tan, “Asıl bu yönetim, bu hükümet iş başında kalırsa esnaf ekonomik krizden dolayı kepenk kapatacak. Esnafın hali perişan. Kredi faizleri had safhaya ulaşmış, esnaf vergi ödeyemiyor, icralık oluyor, kredi taksitlerini ödeyemez hale gelmiş. BDP iş başına gelirse esnaf kepenk kapatır diye bir iddia yanıltmaya yönelik ortaya atılmış bir kampanyadır. Bir kere BDP artık daha farklı bir siyaset izlemeye, protestolarını daha farklı yöntemlerle yapma yolunu seçmiştir. Zaten protestolar, gösteriler dünyanın her tarafında olur ve senede ancak bir iki defa olur. Bu, bütün dünyada böyledir” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık