Ana Sayfa Kültür/Sanat AMAZON KRALİÇESİ URFA'DA SAHNELENDİ

AMAZON KRALİÇESİ URFA'DA SAHNELENDİ

Harran Üniversitesi öğretim görevlisi Emine Teker tarafından senaryosu yazılan “Amazon Kraliçesi Penthesilea” adlı tiyatro oyunu Urfa'da sahnelendi.

Giriş Tarihi: 11 Mart 2016 Cuma 06:10
AMAZON KRALİÇESİ URFA'DA SAHNELENDİ

Harran Üniversitesi öğretim görevlisi Emine Teker tarafından senaryosu yazılan “Amazon Kraliçesi Penthesilea” adlı tiyatro oyunu Urfa'da sahnelendi.

Konu ile ilgili Urfa Haber'e açıklamalarda bulunan Harran Üniversitesi öğretim görevlisi Emine Teker, tiyatro oyunu ile ilgili şunları söyledi:

2016 yılında projelendirmeye çalıştığım “Amazon Kraliçesi Penthesilea” adlı tiyatro oyunu, “Müze eğitimi ve uygulamaları” dersinin bir uygulaması olarak hazırlanmıştır.

Öğrencilerimizle ders içi müze etkinliklerini bitirdikten sonra, Şanlıurfa ilindeki müzelere eğitim ziyaretleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra da Haleplibahçe de bulunan mozaiklerin hikayelerinden yola çıkılarak bir tiyatro texti yazılmış ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından 8 mart kadınlar günü etkinliği olarak projelendirilmesi uygun görülmüştür.   

Sanat eğitimcileri olarak Tiyatronun, yaratıcı dramanın ve benzeri uygulamaların öğretmen adaylarını geliştiren etkinlikler olduğu kabul edilen bir durumdur. Bu nedenle biz eğitimciler de bu etkin dile sıklıkla başvurarak, daha nitelikli sanat eğitimcileri yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu yöntemlerle kendini iyi ifade eden, özgüveni gelişmiş, beden dilini bilen ve ses tonunu etkin kullanabilen eğitimciler olacaklarına inanıyoruz. Aynı zamanda bir grupta etkin rol almayı, görev dağılımı yapmayı, sorumluluk almayı da öğrenmektedirler.

Tüm bunlardan hareketle yaklaşık bir aylık çalışma ile 9 mart 2016 Çarşamba günü saat 13.00’ te “Amazon Kraliçesi Penthesilea” adlı oyun Harran Üniversitesi, Fen Edebiyat Büyük amfide yoğun bir katılımla gerçekleşti. Konusunu Haleplibahçe mozaiklerinden alarak hem kültürümüzü tanıtma hem de Urfa Turizmine bir nebze de olsa katkı sağlamak amacıyla proje gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda Harran Üniversitesine, Şanlıurfa AB Bilgi Merkezi’ne ve öğrettiklerimden çok öğrendiğim öğrencilerime teşekkür eder, saygılar sunarım.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık