Ana Sayfa Urfa Haberleri AMELİYATLAR DA VİNCİ İLE DAHA KOLAY OLACAK

AMELİYATLAR DA VİNCİ İLE DAHA KOLAY OLACAK

İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından, Adapazarı, Erzurum ve Şanlıurfa robotik cihazla vatandaşa hizmet edecek.

Giriş Tarihi: 28 Nisan 2015 Salı 10:56
AMELİYATLAR DA VİNCİ İLE DAHA KOLAY OLACAK

Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği bünyesinde hizmet veren Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, bir süre önce Türkiye'de sayılı sağlık kurum ve kuruluşlarında bulunan Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi kuruldu.

İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından, Adapazarı, Erzurum ve Şanlıurfa robotik cihazla vatandaşa hizmet edecek.

Hareket kabiliyeti yüksek olan ve açılabilen kolları sayesinde en uzak dokulara bile ulaşabilen Da Vinci robotu, genel cerrahi başta olmak üzere üroloji, kadın doğum, kulak burun boğaz hastalıklarının cerrahi girişimlerinde kullanılması hedefleniyor.

İlk ameliyat 16 yaşındaki böbrek çıkışında darlık olan çocuk hastaya “piyeloplasti” ameliyatı yapılacak.

Ardından prostat rahatsızlığı olan 55 yaşındaki hastaya “radikal prostatektomi”ameliyatı yapılacak.

Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticisi Doç.Dr. Mehmet GÜLÜM; “Robotik cerrahi sistemine sahip olmak, sahip olmayan diğer illere göre elbette Şanlıurfa’yı sağlık hizmetlerinin sunumu açısından bir adım önde kılacaktır. Şanlıurfa’ya komşu illerin hiç birinde bu cerrahi sistemin olmadığı göz önüne alınırsa buralardaki hastalar içinde Şanlıurfa cazibe merkezi olabilir. Hatta yabancı ülkelerden bile hasta kabul edebiliriz diye düşünüyorum ”dedi.

Gülüm; “ Da Vinci robotik cerrahi sistemi ile Üroloji, Genel Cerrahi, Çocuk Cerrahisi, Kadın Doğum ve prostat gibi önemli cerrahi ameliyatlarında kullanıldığını sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık