Ana Sayfa Sağlık AMELİYATTA DURAN KALP İÇERİDEN YAPILAN MASAJLA ÇALIŞTIRILDI

AMELİYATTA DURAN KALP İÇERİDEN YAPILAN MASAJLA ÇALIŞTIRILDI

Ameliyat sırasında göğsü açılan yaralı gencin kalbi durunca içeriden kalp masajı yapılarak hayata döndürüldü.

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2015 Perşembe 04:39
AMELİYATTA DURAN KALP İÇERİDEN YAPILAN MASAJLA ÇALIŞTIRILDI

Yaklaşık 2 hafta önce kalbinden bıçaklanan H.P. (22) adlı genç, Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan başarılı kalp ameliyatıyla hayata tekrar döndürüldü.
Ameliyat hakkında açıklama yapan Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mahir Merdanoğlu, ameliyat sırasında kalbi duran yaralıya içeriden kalp masajı yapılarak kalbin yeniden çalıştırıldığını belirtti. Dr. Merdanoğlu, “Yaklaşık 2 hafta önce Perşembe günü saat 17.13 sıralarında kalbinin kesici alet ile yaralanması sonucu 112 acil ambulansıyla hastanemize sevkli olarak getirilen H.P. isimli yaralıya yapılan hızlı değerlendirme sonucu kalp yaralanması onarım ameliyatı yapılması kararı verildi. Vital fonksiyonları sınırda olan yaralı acil olarak ameliyata alındı. Kalp Damar Cerrahisi, Göğüs Cerrahisi ve Anestezi uzmanları ile birlikte hazır bulunan ameliyathane ekibi tarafından ortalama 2 saat süren başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. Hastanın göğsünün açılması sırasında kalbin durması üzerine kalbe içeriden açık masaj yapılarak ve elektro şok vermek suretiyle 10 dakikalık canlandırma müdahalesi uygulandı. Yapılan müdahale sonucunda hastanın yaşam fonksiyonlarının geri dönmesi ile birlikte kalp akciğer pompasına bağlanarak kalp kontrollü bir şekilde durdurularak kalpteki yaralanmaların onarımı sağlandı. Ameliyat sonrası hasta 3 gün yoğun bakımda 9 gün de Kalp Damar Cerrahisi Servisinde olmak üzere toplam 12 gün tedavi gördü. Tamamen iyileşen hastamız sağlıklı bir şekilde taburcu edildi” dedi.

HASTANEDE BİR ÇOK İMKAN BULUNUYOR
Hastanede bir çok imkanın bulunduğunu dile getiren Merdanoğlu, “Hastanemizde bypass, koroner bypass, kalp kapak ameliyatları, anjiyografik yöntem ile yapılan balon ve stent ile açma işlemi, atar damar tıkanıklıkları ve diğer damar hastalıklarının açık cerrahi yöntemi ile tedavisinin yanı sıra Varis hastalıkları ameliyatsız olarak tedavi edilerek aynı gün içerisinde tedavi edilebilmektedir.
Bu tür hastalıkları olan vatandaşlarımıza sesleniyorum. İl dışındaki sağlık merkezine müracaat etmenize gerek yok. Tedavinizi Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Kalp Damar Cerrahisi Kliniği olarak başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmekteyiz. Her türlü tedavi metodunu uygulayabilmemiz adına var gücüyle bizleri destekleyen Şanlıurfa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Cihan Ekmen ve hastane yönetimine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kalbinizi bize emanet edin” şeklinde konuştu.
Hastanın Anne ve babası başta olmak üzere tüm yakınları çocuklarının hayata bağlanmasına vesile olan başta Op. Dr. Mahir Merdanoğlu olmak üzere tüm hastane personeline ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık