Ana Sayfa Türkiye Anadolu’da 33 ayrı evlilik metodu var

Anadolu’da 33 ayrı evlilik metodu var

Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri 'Çocuk Gelinleri" masaya yatırıldı

Giriş Tarihi: 22 Eylül 2011 Perşembe 16:51
Anadolu’da 33 ayrı evlilik metodu var
Şu günlerde gazetelerin televizyon sayfaları ve magazin sayfalarında bu haberler yer alıyor. ATV’de yayınlanacak Hayat Devam Ediyor isimli dizinin çekimleri Mardin ve çevresinde başladı.

Gazetelerde yer alan haberlerde daha çok Mahsun Kırmızıgül vurgusu yapılsa da dizinin içeriği aslında yıllardır saklı kalan bir Türkiye gerçeğini anlatıyor.

"Allah’ın emri Peygamber’in kavliyle…" İşte bu cümle ile başlıyor bu topraklarda evlilikler. Kahveler içiliyor, hayırlı bir iş parolası dile getiriliyor ve Allah’ın emri Peygamber’in kavli oluyor ama bazı gelinlerin kalbi olmuyor. Gelinlerin gönlü olmadıkça da adı evlilik olsa da huzur o yuvada bulunmuyor.

Türkiye’nin % 40’ı 18 yaşında evlenmiş oluyor

Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye’de 18 yaş altında evlenenlerin oranı % 39.7. Şu an Türkiye’de 5 milyon 439 bin 367 kadın çocuk yaşta evlenmiş bulunuyor. Evlilik kararını ailesinin verdiği kadın sayısı ise 7 milyon 170 bin 423. 

TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na sunulan araştırmaya göre gerçekleştiren evliliklerde başlık parası verildiği belirlenen kadın sayısı 2 milyon 1686 kadın. Yani neredeyse her iki kişiden biri çocuk yaşta evleniyor, evlilik kararında aile baskısı ve başlık parası önemli rol oynuyor.


Rakamların çarpıcılığı aslında sorunun da ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Anadolu’da milyonlarca çocuk daha genç olmadan evli olmaya anne baba olmaya zorlanıyor. Ve ilk gençlik yıllarında atılan bu yanlış adımın izleri, tüm hayat boyunca onların peşini bırakmıyor.

Çocuk gelinler sorunu Anadolu’nun üstünde görünmeyen bir sis bulutu gibi dolaşsa da Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği bu sorunun peşini bırakmıyor. Mahsun Kırmızıgül’e ilham veren projenin arkasında güçlü bir çalışma ve yıllardır verilen emek var.

Uçan Süpürge, 1996 yılından bu yana kadın sorunlarına çözümler üretmek, sorunlar hakkında farkındalık yaratmak, kadınların sesi olmak için birçok projeyi hayata geçiren bir dernek. Son zamanlarda ise Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklenen Çocuk Gelinler projesini yürütüyor.

2006 yılında “Erken Evlilikler” başlıklı araştırma projesini tamamlayan Uçan Süpürge, 2008 yılında “Çocuk Gelinler” adlı kısa film projesiyle kamuoyunda gündem yarattı. Daha sonra da seminerler, film gösterimleri, toplantılarla insanlara ulaşması hedeflendi.

Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 54 şehrinde ailelere, ilkokul öğretmenlerine, din görevlilerine ve kanaat önderlerine erken evliliğin sakıncaları ve çocuk gelinlerin yaşadığı sorunlar anlatıldı. Yerel yönetimler ve kamudaki karar vericilere yönelik yapılan çalışmalarda çocuk gelinler konusunda farkındalık yaratılırken, sorunun çözümü için Meclis’e de ulaşıldı.Anadolu’da 33 ayrı evlilik metodu var

Çocuk Gelinler projesinde bugüne kadar Psikologlar, hekimler, sosyologlar hukukçular aracılığıyla 15 bin kişiye doğrudan ulaşıldı.

Uçan Süpürgenin araştırmasına göre Türkiye’de görücü usulünden, başlık parasına, beşik kertmesinden berdele, kan parası karşılığı evlenmekten, öç alma karşılığı evlenene kadar 33 ayrı evlilik metodu var. Evliliklerde amaç hep mutlu bir yuva kurmak olsa da gelinler çocuk olduğunda, gelinlik de evliliğin kutsallığına kefen oluyor.

Uçan Süpürge Derneği Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe programı kapsamında desteklenen Çocuk Gelinler projesiyle toplumun kanayan yaralarından biri olan erken evlilikleri gündemine aldı. Türkiye’yi şehir şehir dolaştı. Yaşamlarını sessizlikler içinde sürdüren, sesleri duyulmayan ama sayıları milyonları bulan çocuk gelinlerin sesi oldu.

Ve şimdi bu çocuk gelinlerin dramı Mahsun Kırmızıgül’ün objektifinden televizyonlara taşınıyor. Eğer kısa sürede ratinglere yenik düşmezse, sezon finali dizinin kapısını çalmazsa bu dram Türkiye’nin gündemine oturabilir. Çocuk gelinlerin hikayesi dizi piyasasında kendine yer bulamazsa da bizim gözümüzü çocuk gelinlerden ayırmamamız gerekiyor. Çünkü erken yaşta zorla evlendirilenlerin hayatında dramın sezon finali olmuyor.

dipnot


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık