Ana Sayfa Siyaset ANAYASA MAHKEMESİ KARARI ÜZERİNE BDP'Lİ 2 VEKİL İÇİN TAHLİYE BAŞVURUSU YAPILDI

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI ÜZERİNE BDP'Lİ 2 VEKİL İÇİN TAHLİYE BAŞVURUSU YAPILDI

Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluk sürelerinin makul süreyi aştığı ve seçimle haklarının ihlal edildiği yönünde karar vermesi üzerine avukatları BDP milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın tahliye edilmeleri için mahkemeye başvurdu.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2014 Cuma 10:50
ANAYASA MAHKEMESİ KARARI ÜZERİNE BDP'Lİ 2 VEKİL İÇİN TAHLİYE BAŞVURUSU YAPILDI

KCK davalarından tutuklu bulunan ve Diyarbakır 5 ve 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılanan milletvekilleri Selma Irmak (Şırnak), Faysal Sarıyıldız (Şırnak), Kemal Aktaş(Van), İbrahim Ayhan (Şanlıurfa) ve Gülser Yıldırım'ın (Mardin) tahliye istemlerini yerel mahkemeler reddetti. Mahkemeler ret kararında, 'milletvekillerinin Anayasa Mahkemesi'ne başvurularının bulunmamasını' neden gösterdi.

Bunun üzerine milletvekillerinin avukatları, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbayhakkında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararın 5 milletvekili için de uygulanması içinAnayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi başvuru dosyaları ulaşan milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın tutukluluklarının makul süreyi aştığı ve seçilme haklarının ihlali iddiasıyla yaptıkları başvuruyu haklı bulup, Yıldırım ve Ayhan'a 3'er bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi'nin kararı ardından bugün milletvekilleri Yıldırım ve Ayhan'ın avukatları yargılandıkları Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, tahliyelerini istedi.

Anayasa Mahkemesi'nin milletvekilleri Faysal SarıyıldızSelma IrmakKemal Aktaş'ın dosyalarının ulaşmadığı için ele almadığı belirtildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yavuz: 11 Nisan Projesinde Basiretsizlik Sergilendi

Yavuz: 11 Nisan Projesinde Basiretsizlik Sergilendi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık