Ana Sayfa Siyaset Anayasa Mahkemesi'nden Flaş Karar

Anayasa Mahkemesi'nden Flaş Karar

Hatip Dicle'nin yüksek mahkemeye YSK kararının iptali için yaptığı başvuruyu sonuca bağladı.

Giriş Tarihi: 7 Temmuz 2011 Perşembe 16:53
Anayasa Mahkemesi'nden Flaş Karar

Anayasa Mahkemesi, Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesi üzerine Meclis'e giden AK Parti'li Oya Eronat'ın vekilliğinin durdurulması talebini reddetti.

Anayasa Mahkemesi, "Silahlı terör örgütünü övmek" suçundan 1 yıl 8 ay kesinleşen hapis kararı nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu tarafından milletvekilliği düşürülen Mehmet Hatip Dicle'nin başvurusunu yetkisizlik nedeniyle reddetti.

AYM'DEN YAPILAN AÇIKLAMA ŞÖYLE:

Anayasa Mahkemesi, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından, hakkında terör örgütü propagandası yapmak suçundan kesinleşmiş hapis cezası bulunması nedeniyle milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle'nin başvurusunu yetkisizlikten reddetti.

Hatip Dicle'nin avukatı Levent Kanat, Anayasanın, ''Milletvekilliğinin Meclis'te düşürülmesine karar verilen kişinin düşüm kararından sonra 7 gün içerisinde Anayasa Mahkemesine 'kararın iptali' için başvurabileceği, Anayasa Mahkemesinin de bu başvuruyu 15 gün içerisinde kesin karara bağlayacağı'' şeklindeki 85. maddesine göre Yüksek Mahkemeye başvuruda bulunmuştu.

Yüksek Mahkeme heyeti, bugünkü gündem toplantısında, Dicle'nin avukatı Kanat'ın yaptığı başvuruyu, ''Anayasa'nın 79. maddesi gereğince yetkisizlikten'' reddetti.

Anayasa'nın 79. maddesi, ''Seçimlerin başlamasından bitimine kadar bütün işlemleri yapma, yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konuları ile ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama görevinin YSK'da olduğunu, YSK kararları aleyhine başka bir merciye başvuru yapılamayacağını'' düzenliyor.(sabah)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star