Ana Sayfa Urfa Haberleri ANIZ YAKANLARA UYDUDAN TESBİT

ANIZ YAKANLARA UYDUDAN TESBİT

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şanlıurfa Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, anız yakanların uydudan tespit edilmesi gerektiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 21 Haziran 2012 Perşembe 08:18
ANIZ YAKANLARA UYDUDAN TESBİT
Yrd. Doç. Dr. Öztürmen, son dönemde artan anız yangınlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin birçok yerinde ''2872 Sayılı Kanun'' gereği tarlada bulunan anızı yakan köylülerin uyduyla tespit edilerek, gerekli cezaya çarptırıldığını belirtti.

Söz konusu anız yangınlarına ilişkin, Türkiye'nin en verimli tarım alanlarının bulunduğu Şanlıurfa'daki arazilerde bu konuya karşı duyarsızlık ve ilgisizliğin devam ettiğini savunan Yrd. Doç. Dr. Öztürmen, şunları kaydetti:


''Anız yakanların uydudan tespit edilmesi gerekiyor. İlimizin tarım alanlarında ikinci ürün ekimi için masraftan kaçmak, hızlı şekilde toprağı işlemek ve az emek harcamak adına her gün tarım alanları yakılmaktadır. Bu yangınlarla ilimizde çevre ve hava kirliliği artmakta, tarım alanlarındaki organik madde miktarının azalıp ve yok olup, topraklar daha verimsiz ve erozyona daha hassas duruma gelmektedir. Topraktaki mikro organizmaların yüzde 80'nin zarar görmesi sonucu verimde de azalmalar olduğu bilimsel olarak ortaya konulmuştur.


Anız yangınları komşu tarlalardaki hasat edilmemiş ürünlere, traktörlere, meyve bahçelerine, bunların etrafındaki çitlere, telefon direklerine, civardaki yerleşim yerlerine, özellikte de ormanlarımıza telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir. Bu da devlete milyonlarca dolara mal olmaktadır.''


Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Öztürmen, teknolojinin ilerlediğine değinerek, anıza ekim yapan tarım aletlerinin bulunmasına rağmen bu yola başvurulmamasını eleştirdi.


Dünyada ve Türkiye'nin birçok yerinde artık daha az anız yangınlarının görüldüğünü ancak bu konuda farkındalığın ve duyarlılığın Şanlıurfa'da olmadığını ifade eden Öztürkmen, açıklamasında, ''Türkiye'nin en verimli tarım alanlarının bulunduğu Harran Ovası'ndaki anız yangınlarına karşı yetkilileri göreve davet ediyorum'' ifadelerini kulandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık