Ana Sayfa Urfa Haberleri Anız Yangınları Çevreyi Tehdit Ediyor

Anız Yangınları Çevreyi Tehdit Ediyor

Şanlıurfa’nın değişik ilçeleri ve köylerinde çiftçilerin anız yakmaları çevreyi olumsuz etkiliyor.

Giriş Tarihi: 11 Haziran 2013 Salı 02:55
Anız Yangınları Çevreyi Tehdit Ediyor

Akçakale ve Harran ilçelerinde vatandaşların anız yakmama konusunda bilgilendirilmelerine rağmen anız yakmaya devam ettiği görüldü.

Ziraat ve çevre mühendisleri, Anız yakma sonucu bitki büyümesini teşvik eden karbon ve azotun kaybının arttığını, bunun da ekolojik dengeyi bozduğunu söylediler.

Aynı çevreler tarafından, yapılan araştırmalarda anız yakma ile küçük canlıların ve mikro organizmaların yüzde 70’inin zarar gördüğü ve bunun da verimi düşürdüğü ortaya konuldu. Anız yakımı ile toprak canlılarının bıraktığı birçok maddelerle oluşturulan hayat ortamı yanarak yok oluyor.

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız, Şanlıurfa Tarım Müdürlü`ğü yetkilileri ise gerek Şanlıurfa Valiliğince, ve gerekse idarelerince konunun sürekli takipçisi olduklarını defalarca çiftçilere uyarılarda bulunmalarına rağmen anız yangınlarının önüne geçemediklerini söylediler.

Şanlıurfa Jandarma Komutanlığı tarafından birçok tarla sahibi hakkında, anız yakma suçundan ceza kesildiği öğrenildi.  Şanlıurfa Tarım İl Müdürlüğü yaptığı açıklamada anız yakmanın, sanılanın aksine tarlaya daha çok zarar verdiği, verimini tam tersine büyük oranda düşrdüğünün altını çizdiler.

BAKANLIK ANIZ YAKANLARA DEKAR BAŞINA 33,83 LİRA PARA CEZASI UYGULAYACAK.

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde aldığı radikal kararlarla anız yakanlara verilen cezaları artırdı.
Toprağın korunmasına ve kirliliğin önlenmesine ilişkin çalışmalar kapsamında geçen yıl dekar başına uygulanan 31,39 liralık para cezası, bu yıl 33,83 lira olarak belirlendi. Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde yayınlanan duyuruya göre; 2013 yılı hasat döneminde anız yakanlara dekar başına 33,83 lira para cezası verecek. Duyuruda ikinci ürün ekilen yörelerde valiliklerce hazırlanan eylem planı çerçevesinde ve valiliklerin sorumluluğunda kontrollü anız yakmaya izin verilebileceği de belirtildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık