Ana Sayfa Urfa Haberleri Ankara’da Şanlıurfa Günleri Düzenleniyor (foto+ video)

Ankara’da Şanlıurfa Günleri Düzenleniyor (foto+ video)

Ankara Şanlıurfa Derneği ile EPDK’nın ortak düzenledikleri Urfa günlerinin açılışı Ankara'da yapıldı.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2011 Çarşamba 14:10
Ankara’da Şanlıurfa Günleri Düzenleniyor (foto+ video)
Ankara Şanlıurfa Derneği ile EPDK’nın ortak düzenledikleri Urfa günlerinin açılışı yapıldı.

Üç gün sürecek olan Urfa günlerinde Urfa Sıra Gecesi ve Davulcu Kado lakaplı Kadir Eğlence'nin şovları ile Sedat Koç’un konserleri yer alacak.

Ankara'da şehir merkezinde Konya yolu üzerinde yer alan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 10. Yıl dönümüne rastlayan Güneydoğu ve Urfa kültürünün yemek, el sanatları sergisi, resim, yöresel kıyafetler, bakır işlemeciliği gibi ürünleri müzik eşliğinde üç gün süresince sergilenecek.

Urfa’nın binlerce yıllık anonim kültürünün somut bir şekilde soluklandığı Urfa günlerine destek veren EPDK Başkanı Hasan Göktaş, Şurkav Vakfı, İl Kültür  Müdürü Selami Yıldız ve Ankara Şanlıurfa Derneği Başkanı Abdurrahman Sanlı, Şükrü Üzümcü’ ye katkılarından dolayı teşekkür etti.

Ankara Şanlıurfa Derneğinin düzenlediği "Urfa Günleri"nin birinci günün de Şanlıurfa Miletvekilerinden Yahya Akman, Zeynep Karahan Uslu, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, Sanayi ve Ticaret Bakan Danışmanı  H. Cenap Ağım, İnşaat Mühendisi Murat İlginoğlu, Ankara Şanlıurfalılar Derneği Yöneticileri, Emine Şeftalioğlu, Nesrin Çelikkan, Zeki Çavuşoglu, Remzi Karakaş ve bir çok Şanlıurfalı ünlü simalar da  açılışta hazır bulundular

Açılış konuşmasını etkinliğe ev sahipliği yapan EPDK Başkanı Hasan Köktaş
“EPDK nın 10 yıl kuruluşu sebebiyle yılbaşından bu yana her ay bir etkinliğe  yer veriyoruz. Bu ay Urfa günlerine de yer verdik.  Biz Karadeniz günleri düzenledik, bunun kadar profesyonel değildik. Bu nedenle Urfalıları kutluyorum. Gönül isterdi ki bu etkinliği, bu zerafeti, bu zenginliği, bu güzelliği  Urfa’da yaşatalım.  Biz işin kolayına kaçtık Urfa’yı buraya getirdik” dedi.

Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman'da açılışta yaptığı konuşmasında “ Urfa günü düzenleneceğini duyunca koşa koşa herkesten önce geldim. Bence biz Urfalılar hemşerilik konusunda maalesef çok gerideyiz düşüncesi içerisindeydim ama son yapılan Urfa gecesi ve bugün açılışını yapacağımız günde katılımın olması memnuniyetimi dile getirmiş olayım” dedi.

Şanlıurfa’nın Dünyada ve Türkiye'deki önemini anlatan Ankara Şanlıurfa Derneği Başkanı Abdurrahman Sanlı bütün misafirlere etkinliğe katılımları ile destek verdikleri için teşekkürlerini sundu.

Urfa günlerinde bulunan sergileri  gezen misafirler  sine vizyon gösterimin de Urfa tarihi ve kültürünü büyük beğeniyle izlediler. Urfa günlerinde bulunan, Şanlıurfa kültürüne, tablolarına, bakır işlemelerine ve yöresel kıyafetlerine yabancı misafirlerin ilgisi yoğun oldu.  Şanlıurfa milletvekillerinden Yahya Akman ve Zeynep Karahan Uslu  etkinliğe Urfalı olmayanlarında bir hayli ilgi göstermesinden son derece memnun olduklarını dile getirdiler. Uslu, Urfahaber’e Urfa günleri hakkında bilgi verirken bu tür etkinliklerin her platforma yapılmasının Urfa'yı katkı sağlayacağı temennilerin de bulundu. Urfa müziği eşliğinde geçen Urfa günlerine  Ankara’da bulunan tüm Şanlıurfalıları beklediklerini dile getiren Ankara Şanlıurfalılar Derneği Başkanı Abdurahman Sanlı, etkinliğin ikinci ve üçüncü günlerinde de ilginin yüksek olacağı kanaatini taşıdıklarını söyledi.

Foto/ Haber : Abdullah Cengiz

Urfahaber özel

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık