Ana Sayfa Kültür/Sanat ANKARA’DA URFA HALK MÜZİĞİ ÜZERİNE SÖYLEŞİ YAPILDI

ANKARA’DA URFA HALK MÜZİĞİ ÜZERİNE SÖYLEŞİ YAPILDI

Folklor Araştırmacısı Abuzer Akbıyık, Ankara’da Kurtuba Kitapevi konferans salonunda “Dünden Bugüne Urfa Halk Müziği” konulu söyleşi yaptı.

Giriş Tarihi: 15 Mart 2012 Perşembe 15:17
ANKARA’DA URFA HALK MÜZİĞİ ÜZERİNE SÖYLEŞİ YAPILDI
Programa, Şanlıurfalılar Dernek Başkanı Mahmut Nimetoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Çavuşoğlu, Şair  Yazar Mehmet Rağıp Karcı ve Mehmet Oymak, Mimar Sedat Sözer, Yazarlar Birliği Ankara Şube Başkanı Mehmet Kurdoğlu Başbakanlık Basın Danışmanı Sıkı Caney, TİKA başkan danışmanı Seyit Burhanettin Kapusuz ile kültür ve sanat camiasından meraklılar ve öğrenciler katıldı.

Ankara’da Kurtuba Kitapevi salonunda  14 Mart 2012 Çarşamba Akşamı Saat 18.30’de, Ses Sanatçısı  İbrahim Yeşildağ’ın Urfa türküleri ile başladığı program, Abuzer Akbıyık’ın “Urfa tarih süreci içinde Urfa halk müziği hakkındaki konuşması, Mukim Tahir, Tenekeci Mahmut, Cemil Cankat, Bekçi Bakır, Buluntu Hoca ile ilgili anekdotlarla devam etti. Akbıyık, müzik eşliğinde Urfa ile ilgili şiirlerini okuyarak söyleşisine son verdi.

Akbıyık yaptığı konuşmada “12 bin yılık tarihi içinde birçok medeniyete beşiklik eden Urfa’da köklü bir müzik kültürü vardır. Sanatçıları, müzik eserleri ile yurt çapında haklı bir üne sahiptir. Urfa denince insanların aklına müzik ve sıra geceleri gelmektedir. Yüzlerce kişi sırf böyle bir geceye katılmak için Urfa’ya gelmektedir. Bu nedenle Müzik kültürümüzün değerini bilmeliyiz, yozlaştırmamalıyız. Müzik eserlerimizle ilgili derleyip arşivlemeli, yeni eserlerle geliştirmeli, etkinliklerle yaşatmalı ve bizden sonraki nesillere aktarmalıyız” dedi.

Şanlıurfalılar Dernek Başkanı Mahmut Nimetoğlu’da Urfa müzik kültürün doğru tanıtılmasına katkı sağladıklarını için Abuzer Akbıyık ve İbrahim Yeşildağ’a teşekkür etti ve bu tür etkinlikler kapsamında Mart ayı sonunda Ankara Hamamönü’nde Sıra Gecesi ile ilgili bir etkinlik düzenlemiş olduklarını ifade etti.

Ankara Yazarlar Birliği Şube Başkanı Mehmet Kurduğlu’da Urfa müzik kültürü ile ilgili ayrıntılı bilgilerin yer alması nedeni ile söyleşiden çok istifade ettiğini, türküler aslına uygun icra edildiği için çok haz duyduğunu belirterek Abuzer Akbıyık ve İbrahim Yeşildağ’a teşekkür etti. Kendilerini Ankara yazarlar birliğinde her ay düzenledikleri toplantılar serisine Urfa üzerine bir program için davet etti. Ayrıca Urfa Kültürünün tanıtımına imkan verdikleri ve bu tür etkinlikler düzenleyerek kültür hayatımıza katkı sağladıkları için Kurtuba Kitapevi yetkililerine teşekkür etti.”


Kaynak: Urfa Gündem
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star